Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Urzędy pracy do likwidacji? Poseł Kukiz`15 ostro: "są zbyteczne i zbyt kosztowne"

546
Podziel się:

Urzędy pracy powinny być zlikwidowane, bo bezrobocia już nie ma; generują koszty państwa w okolicach czterech milionów zł rocznie - ocenił w czwartek wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak.

Urzędy pracy do likwidacji? Poseł Kukiz`15 ostro: "są zbyteczne i zbyt kosztowne"
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Bezrobocia de facto już nie ma, dlatego urzędy pracy powinny być zlikwidowane. Generują około 4 mld zł kosztów państwa rocznie - stwierdził Marek Jakubiak wiceszef klubu Kukiz`15.

Jakubiak był pytany w radiowych Sygnałach Dniach o czwartkową wypowiedź premier Beaty Szydło, która podkreśliła, że głównym zadaniem w 2017 roku dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie aktywizacja osób trwale bezrobotnych w regionach słabiej rozwiniętych. Szefowa rządu ma między innymi o tym rozmawiać z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Rafalską. "Polska wschodnia jest naszym priorytetem, chcemy wyrównania szans regionów" - powiedziała Szydło.

"Musimy w tej chwili przede wszystkim skoncentrować się na tym, żeby wyrównywać szanse poszczególnych regionów i to będzie na pewno zadanie pani minister Rafalskiej, żeby zaktywizować te tereny, te województwa, w których w tej chwili jest najwyższe bezrobocie. (...) Bezrobocie dotyka w różnym stopniu różnych regionów" - powiedziała szefowa rządu.

8,2 proc. - tyle dokładnie wyniosła stopa bezrobocia w listopadzie - podaje Główny Urząd Statystyczny. Czytaj więcej tutaj.

Poseł Kukiz`15: Podobno bezrobocia już nie ma. Urzędy pracy tylko tam, gdzie są niezbędne

Poseł Kukiz'15 odnosząc się do tych zapowiedzi powiedział: "A ja słyszałem, że bezrobocia już nie ma". Jego zdaniem "urzędy pracy, to jest taki szalony trochę pomysł, to są urzędy, które kreują pracę poprzez zatrudnianie urzędników". "Jako pracodawca wiem, że rzadko kiedy korzystam z tych urzędów pracy, bo wiem, że one czasami nie przystają do roli" - ocenił Jakubiak.

Według posła Kukiz'15 "w Polsce brakuje pracowników, a nie mamy ich nadwyżkę".

Jakubiak przekonywał, że urzędy pracy powinny pozostać tam, gdzie są potrzebne. "Część tych obowiązków powinny wziąć Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, natomiast urzędy pracy, które generują koszty państwa, gdzieś w okolicach czterech miliardów złotych rocznie, powinny być po prostu zlikwidowane, bo bezrobocia już nie ma. Więc po co?" - mówił.

Przekonywał, że "specjalne urzędy pracy są zbędnym elementem życia politycznego, bo tam są po prostu zatrudnione tysiące osób, które nas obywateli kosztują".

kraj
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(546)
Trydi
6 lat temu
Zlikwidować to miejsce, w którym i tak rządzą znajomości. Bez tego nie masz szans ani na staż, ani na szkolenie ,o dofinansowaniu do otwarcia działalności też można pomarzyć. Czasami mam wrażenie jakby Pani petentka wiedziała mniej niż ja , jak pytam ją o jakieś konkrety. Najlepiej nie zadawać pytań, podpisać listę obecności i do widzenia ://
Marilyn 30+
6 lat temu
Dokładnie . Mogą zaproponować jakiś durny staż a potem co?I zadowoleni z siebie że rzucili bezrobotnemu jakiś ochłap mięsa .Staż oczywiście jeżeli kiedyś już go nie miałeś i od lub do pewnej grupy wiekowej .Ja mam wyszukiwać liste pracodawców w swoim regionie lub miejscowości ale to UP zdecyduje czy wyślą tam mnie czy kogoś innego .A ja odwale za nich robotę .Na szczęście wzięłam dotacje ,założyłam firmę i nigdy więcej .
Kristin 50+
7 lat temu
Zgadzam się z wypowiedzią posła z Kukiz 15. Traktowanie osób bezrobotnych już od momentu rejestracji to żenada. Każdy papierek nawet z tych, wbitych wcześniej do systemu, lustrowany dokładnie, niczym przez oficera śledczego. Jak trafisz do doradcy, usłyszysz, że nie ma dla osoby w twoim wieku (50+) żadnej propozycji pracy, ani stażu. Na szkolenie cię wyślą,ale pod warunkiem, że sama znajdziesz sobie pracodawcę, który zadeklaruje na piśmie chęć zatrudnienia cię po przeszkoleniu. W wiszących w gablotach ofertach, coraz częściej pracodawcy zaznaczają, że chętnie przyjmą do pracy ludzi z Ukrainy.Trudno się żyje w tym kraju Polakom.Pomijam już fakt, że za dużo tych ofert nie ma. Koleżanka dostała kilka propozycji stażu, będąc jedną z wielu kandydatek. Niestety na skierowaniu nie było pełnej informacji, dopiero u pracodawcy dowiadywała się, że nie spełnia najważniejszych kryteriów i przyjechała tylko po pieczątkę. Doradca zawodowy widzi kto ma jakie kwalifikacje, ale musi pewnie się wykazać i wypełnić statystyki.Jeśli jeszcze człowiek nie chciał czekać pełnego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, zwalniając się u jednego pracodawcy, w momencie, gdy znalazł drugiego i zdecydował się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i tę drugą pracę stracił przed upływem 6 m-cy od rejestracji w urzędzie, popełnił zbrodnię. Musi zostać za nią ukarany w postaci 90 dniowej karencji na wypłatę zasiłku dla bezrobotnych. Tak uchwalili mądrzy inaczej posłowie w 2004 roku w ustawie pod myląco brzmiącą nazwą "o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy". Z jednej strony mówi się o ochronie ludzi po 50 roku życia, z drugiej strony życie pokazuje, że to tylko czysta fikcja. W urzędach pracy jest tylko papierologia i fikcyjne programy pomocy bezrobotnym, a w praktyce oznacza to tylko uzasadnienie do własnego zatrudnienia. Nikogo tak naprawdę nie obchodzi zwykły szary człowiek, który albo skorzysta w okresie karencji z pomocy rodziny, albo opieki społecznej. Na koniec dodam jeszcze ciekawostkę, W różnych rejonach kraju, różnie ten przepis jest interpretowany i słyszałam o przypadkach, gdy ludzie otrzymywali zasiłki od razu, mimo porozumienia stron,a ich firmy nie były w stanie likwidacji. Czyżby były państwa w państwie?
K
7 lat temu
Popieram, aby zlikwidować urzędy pracy. Niczego dobrego nie wnoszą. Obsługa bezrobotnych jest żenująca- hamstwo, bezczelność, traktowanie z góry. Urzędy istnieją tylko po to aby towarzystwo wzajemnej adoracji miało pracę nie po to aby pomóc znaleźć pracę bezrobotnemu.
Wiola
7 lat temu
Niech Państwo zmniejszy daniny które trzeba im płacić to i bezrobocia nie będzie, pracodawcy będą chętniej zatrudniać
...
Następna strona