Notowania

wiadomości
08.10.2017 11:25

Kulisy giełdowych inwestycji. Jak zacząć, mając na koncie 10 tysięcy złotych

Polacy boją się finansowego ryzyka. Ponad połowa, pieniądze trzyma na niskooprocentowanych lokatach, na giełdzie inwestują nieliczni. Czy giełda rzeczywiście jest aż tak trudna?

Podziel się
Dodaj komentarz
Źródło: materiały prasowe - Albert Rokicki analityk rynku akcji, autor bloga Longterm.pl

Polacy boją się finansowego ryzyka. Ponad połowa pieniądze trzyma na nisko oprocentowanych lokatach, na giełdzie inwestują nieliczni. Czy giełda rzeczywiście jest aż tak trudna?

Według „Raportu stabilności systemu finansowego” przygotowanego przez NBP, łączna wartość oszczędności gospodarstw domowych na koniec czerwca 2017 roku wyniosła 1,1 bln zł. Ponad połowa, bo 57 proc. stanowiły lokaty, konta oszczędnościowe i osobiste.

Tylko 4,5 proc. Polaków posiada akcje spółek notowanych na giełdzie. Tymczasem odsetek Amerykanów, którzy wybierają ten rodzaj inwestycji wynosi ok. 55 proc. Co jest przyczyną tak słabego zainteresowania giełdą? Czy inwestowanie swoich oszczędności w tym miejscu jest rzeczywiście tak trudne?

Rozmowa z Albertem Rokickim, analitykiem rynku akcji, autorem bloga Longterm.pl, który przekonuje, że wystarczy 57 minut tygodniowo, by dobrze ulokować swoje oszczędności i na nich zarobić.

Agnieszka Pruszkowska - Jarosz: Dlaczego ludzie boją się inwestować na giełdzie?

*Albert Rokicki: *Uważam, że wynika to z bardzo krzywdzących mitów, krążących wokół giełdy papierów wartościowych. Przede wszystkim panuje mylne przekonanie, że aby inwestować na giełdzie trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy. GPW przeprowadziła badania sondażowe wśród przypadkowych respondentów, z których wyszło, iż średnio wskazywali kwotę 100 tys. zł jako minimalny próg wejścia. To zupełna nieprawda – wystarczy systematycznie wpłacać na rachunek małe, niezagrażające naszym domowym budżetom kwoty, choćby z myślą o zabezpieczeniu emerytury. Po drugie, ludzie boją się po prostu stracić pieniądze, a niestety w większości przypadków mają jakieś złe doświadczenia – albo swoje, albo kogoś z rodziny lub znajomych. Owszem, jeśli inwestuje się bez żadnego planu, bez wiedzy i doświadczenia, to praktycznie skazanym się jest na porażkę. Kolejną istotną kwestią, zniechęcającą ludzi do samodzielnego inwestowania jest brak czasu.

*Pan, prowadząc bloga Longterm.pl udowadnia, że inwestować może każdy i z dobrym skutkiem. Wystarczy poświęcić na to 57 minut tygodniowo? Czy to naprawdę wystarczy? *

Policzyliśmy na przykładzie kilkunastu początkujących inwestorów, że aby skutecznie inwestować potrzebują średnio 57 minut tygodniowo, jeśli wykorzystują wsparcie naszej metody. Po pierwsze inwestujemy bardzo pasywnie i wybitnie długoterminowo, więc tak naprawdę wystarczy jedynie kupić dobrze wyselekcjonowane spółki i ewentualnie rozważać rotację w portfelu inwestycyjnym raz na kwartał, ale i to nie jest wcale regułą. Niekiedy nie dokonuję żadnych zmian w moim portfelu przez kilka kwartałów z rzędu. Tak właśnie inwestuje przecież Warren Buffett – największy inwestor w historii i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Skoro on stosuje taką filozofię inwestowania, to po co kombinować? Szczegóły naszego unikatowego systemu, który jest adresowany zarówno do początkujących, jak i doświadczonych inwestorów przedstawiamy podczas cyklicznych spotkań on-line (webinarów). Niebawem, bo już w dniach 14-15 października organizujemy konferencję dla inwestorów w Warszawie „KsiążęcaStreet”.

Coraz częściej słyszymy o piramidach finansowych, upadających SKOK-ach. To ma wpływ na to jak oszczędzamy i jak inwestujemy. Wolimy bezpieczną lokatę a nawet chomikowanie pieniędzy w słoiku niż jakiekolwiek ryzyko. Jak w tej sytuacji przekonać nieprzekonanych?

Na przykładzie rynku amerykańskiego, na przestrzeni ostatnich stu lat akcje pobiły zarówno lokaty bankowe, jak i obligacje. Akcje zyskiwały ok. 10 proc. średniorocznie, podczas gdy obligacje ok. 3 proc. Warto podkreślić, że inwestując na giełdzie, czerpiemy korzyści nie tylko z samego wzrostu cen kursów spółek, ale również z wypłacanych przez nie dywidend, czyli realnej gotówki, która co roku a w niektórych przypadkach nawet częściej, trafia na nasz rachunek. Jest to część zysku, którym spółki dzielą się ze swoimi akcjonariuszami. Można to zatem porównać do kupna mieszkania na wynajem – otrzymujemy regularne, coroczne przychody i nie interesuje nas właściwie czy cena akcji mocno spadnie. W przypadku spadku cen akcji możemy przecież dokupić taniej. Giełda jest jednym z nielicznych miejsc, w których ludzie nie chcą kupować, jak ceny spadają

Czy nieprzejrzyste przepisy, nowe rozporządzenia, wprowadzenie kolejnych podatk ó w nie czynią inwestowania nieprzewidywalnym? Przypuśćmy – inwestujemy w spółkę oferującą surowce. I pewnego dnia okazuje się, że państwo wprowadza podatek od kopalin albo KNF wydaje jakąś rekomendację. O dywidendzie możemy zapomnieć. Jednym słowem inwestor musi być bardzo mocno zorientowany nie tylko na giełdzie, ale także w przepisach podatkowych, gospodarczych, politycznych, a nawet przewidywać pewne sytuacje. Czy nie za dużo na przeciętnego Kowalskiego?

Dlatego trzeba mieć portfel złożony z kilku spółek i nie polegać tylko na jednym, złotym strzale, narażając się na nadmierne ryzyko. Nawet jeśli nowe regulacje dopadną jedną lub dwie nasze spółki, to jest duża szansa, że reszta sobie poradzi. Nie wkładamy zatem wszystkich jajek do jednego koszyka. O ile ja osobiście inwestuję tylko w akcje, to nigdy nie ograniczam się do tylko jednej czy nawet trzech spółek, ale przynajmniej do pięciu.

*Przykład. Mam 10 tysięcy złotych. Jak to najrozsądniej zainwestować? Jakie są możliwości? Co wybrać? *

Mając tylko 10 tys. złotych należy się upewnić, czy nie będziemy potrzebować tych pieniędzy przez kolejne przynajmniej 6 miesięcy. Powinniśmy bowiem inwestować tylko te pieniądze, których tak naprawdę nie potrzebujemy do codziennego funkcjonowania. Innymi słowy – inwestujemy tylko nadwyżki w domowym budżecie. Absolutnie nie namawiamy też, aby inwestować całość swoich oszczędności! Powinno się mieć tzw. „poduszkę bezpieczeństwa” w postaci np. rocznych kosztów utrzymania i dopiero potem nadwyżki zacząć inwestować.

Teraz odnośnie wieku. Ktoś ma, przypuśćmy, 45 lat. Nigdy niczego nie zainwestował. Do emerytury już nie tak znowu daleko. Czy warto w takim wieku cokolwiek jeszcze robić?

Odnośnie wieku nie ma żadnych ograniczeń – Warren Buffett niedawno skończył 87 lat i wciąż inwestuje. Ale tak już zupełnie poważnie, to jest taka niepisana zasada, że od 100 odejmujemy swój wiek i wynik oznacza - ile procentowo możemy przeznaczyć swoich oszczędności na inwestycje. Ktoś, kto ma 45 lat może zatem wciąż inwestować aż 55% swojego kapitału na giełdzie akcji.

Według Pana, w jakie instrumenty najbezpieczniej jest inwestować? W mediach często wspominał Pan na temat spółek dywidendowych, twierdząc, że to idealny pomysł na emeryturę. To wciąż aktualne?

Tak, wciąż to potwierdzam i sam inwestuję w ten sposób z myślą o mojej przyszłej emeryturze, bo na tę rządową zupełnie nie liczę, szczególnie po likwidacji OFE...

Jak znaleźć dobrą spółkę, by solidna bessa nie ściągnęła większości z wartości aktyw ó w portfela dywidendowego?

Spółka powinna mieć przede wszystkim mocną przewagę konkurencyjną, czyli jak mawia słynny Warren Buffett - być taką twierdzą z szeroką fosą. Tą przewagą najczęściej jest silna, wyrobiona przez lata, rozpoznawalna marka lub unikalny produkt o wysokiej jakości. Powinna to być również spółka stosunkowo duża w myśl zasady, że podczas kryzysu prędzej chudy umrze niż gruby schudnie.

*Inwestować w rożne instrumenty, czy raczej w jeden a konkretny? *

Ja inwestuję wyłącznie w polskie akcje i ostatnie lata pokazują, że to słuszna strategia.

*Jakie formy inwestycji – najbardziej dziś kapryśne - omijać szerokim łukiem? *

Przestrzegam przed kryptowalutami, które kuszą niesamowitymi zyskami, ale nie stanowią żadnej wartości fundamentalnej dla inwestora. Są aktywami bezproduktywnymi, podobnie jak złoto, którego też nie jestem fanem. Z dwojga złego wybrałbym jednak to drugie, bo w razie czego można je przetopić i wykonać obrączki lub kolczyki (_ śmiech _).

*Ktoś zdecydował – chcę zainwestować. Jaki powinien wykonać pierwszy krok? Co sprawdzić, gdzie szukać informacji i porady? *

Przede wszystkim należy otworzyć rachunek inwestycyjny w jednym z domów maklerskich – oferta w Polsce jest dość szeroka. Można to w tych czasach zrobić bez wychodzenia z domu, klikając on-line, a kurier przywiezie umowę do podpisu. Następnie radziłbym przeczytać przynajmniej 3 książki o inwestowaniu i w tym miejscu mogę polecić moją własną – „Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk”, wydaną w tym roku przez PWN. Każdego początkującego inwestora zapraszamy na organizowane przez nas webinaria, czyli spotkania na żywo on-line, podczas których pokazujemy naszą sprawdzoną metodę inwestycyjną. Warto również znaleźć swojego mentora, który być może nie sprawi, że od razu staniemy się bogaci, ale przynajmniej podpowie czego kategorycznie nie robić i uchroni nas przed bolesnymi błędami.

Najbliższe takie otwarte spotkanie on-line odbędzie się już w najbliższą środę 11.10 o godz. 20:00. Poniżej link do rejestracji:

Partnerem materiału jest ROCK INVEST

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2017

nie gramGiełda nie jest trudna ... jest nieuczciwa

05-10-2017

graczW przyrodzie nic nie ginie, musi być równowaga, ktoś zyskuje to ktoś musi stracić. Przeciętny kowalski (z 10tys zl) juz na starcie jest na przegranej … Czytaj całość

03-10-2017

AdamDlaczego dla przecietnego Kowalskiego gielda kojarzy sie z jakims hazardem i stratami chyba za duzo filmow sie naogladali albo sami chcieli sie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)