Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deweloper
12.07.2014 16:38

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Zobacz co warto wiedzieć

Dokładnie czytajmy umowy i zawierajmy je w formie aktów notarialnych. Takie postępowanie może nas uchronić przed skutkami bankructwa dewelopera. W minionym tygodniu upadła spółka Gant Development.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maszewski/Reporter)

Ci, którzy nabywają lokum obecnie są w lepszej sytuacji niż kupujący ponad dwa lata temu. Jak informuje Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w tej chwili ich pieniądze wędrują na specjalny rachunek powierniczy. W przypadku rachunku zamkniętego firma budująca mieszkania otrzymuje pieniądze dopiero, kiedy klient podpisuje akt notarialny i staje się właścicielem mieszkania.

Klient może także zdecydować się na otwarty rachunek. Wówczas deweloper otrzymuję z niego pieniądze wraz z postępem prac budowlanych. Taki rachunek może mieć gwarancję instytucji finansowej.

Ustawa z 2012 roku nie oznacza końca bankructw budowniczych mieszkań, ale daje ich klientom więcej możliwości działania. W przypadku upadłości firmy budowlanej, jej klienci mogą zdecydować czy chcą odzyskać pieniądze, czy też chcą dokończyć inwestycje finansując ją ze środków zgromadzonych w funduszu powierniczym.

Kupując mieszkanie trzeba jednak uważać, przypomina rzecznik prasowa urzędu, Małgorzata Cieloch. Na rynku znajdują się jeszcze inwestycje, które rozpoczęto przed majem 2012 roku, czyli przed wejściem w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wybierając dewelopera, od którego kupimy mieszkanie warto kierować się zdrowym rozsądkiem, zaznacza rzecznik.

W pierwszej połowie 2014 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 30 decyzji kwestionujących działania przedsiębiorców oferujących nowe mieszkania.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa deweloperska. Oto jej słabe punkty Obowiązująca od dwóch lat ustawa deweloperska znacząco poprawiła sytuację prawną kupujących mieszkania i domy na rynku pierwotnym - wynika z przyjętej dzisiaj przez rząd informacji prezesa UOKiK dla Sejmu na temat skutków ustawy.
Przed zakupem mieszkania sprawdź dewelopera. Zobacz, jak to zrobić Warto poświęcić czas, by sprawdzić sytuację finansową firmy, której chcemy powierzyć pieniądze.
Spółka dnia: Gant bankrutem. Nie ma pieniędzy nawet na likwidację To trzeci największy deweloper w Polsce. Setki klientów i inwestorów liczy straty.
Mieszkanie dla studenta. Takich szukają Dzisiejszy student to klient zupełnie inny niż przed dziesięcioma laty, a sama bliskość na uczelnię nie jest już zachęcającym czynnikiem do wynajmu.
Tagi: deweloper, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, czołówki, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz