Notowania

kompania węglowa
19.03.2013 11:56

KW ma podpisać umowę z partnerem do budowy elektrowni

Umowa spółki z partnerem, wybranym do wspólnej z Kompanią Węglową budowy elektrowni węglowej na Śląsku, powinna zostać podpisana w czerwcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JSW/materiały prasowe)

Umowa spółki z partnerem, wybranym do wspólnej z Kompanią Węglową budowy elektrowni węglowej na Śląsku, powinna zostać podpisana w czerwcu tego roku - poinformowała prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Podczas katowickiej konferencji _ Coaltrans Polska _ prezes powiedziała, że obecnie potencjalni partnerzy, których zgłosiło się sześciu (jak podano wcześniej, są to firmy z Chin i Korei Południowej) są w trakcie składania ostatecznych dokumentów ofertowych. Potem nastąpi wybór partnera, a w czerwcu - podpisanie umowy spółki.

Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 roku na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc.

Jeżeli ponad 51 proc. udziałów w spółce będzie miał partner z UE, budowę może przyspieszyć zwolnienie z procedur ustawy o zamówieniach publicznych. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.

Prezes przypomniała, że budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW, obok planu budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. W kwietniu rozpoczną się odwierty badawcze w złożu Pawłów, na którego rozpoznanie spółka dostała koncesję resortu środowiska.

_ Na podstawie wyników tych ośmiu odwiertów zostaną podjęte ostateczne decyzje o budowie kopalni, jednak obecnie nie wskazuje na to, aby ten projekt był zagrożony _ - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Przypomniała, że budowa kopalni ma potrwać ok. 10-11 lat i kosztować ok. 3,7-4 mld zł. Zakład ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudnić ok. 2 tys. pracowników.

Zalety lokalizacji kopalni w lubelskim zagłębiu węglowym to m.in. niski stopień urbanizacji terenów, długie wybiegi ścian i poziome położenie złóż, co ułatwia eksploatację. Łatwiejsze są też warunki geologiczne, nie ma uskoków tektonicznych. Złożom węgla nie towarzyszy metan.

_ - Jeżeli nie będziemy inwestować, to będziemy tkwić w tym kryzysie, który uwidocznił się w ostatnim czasie. Inwestycje pozwalają na to, żeby z tego kryzysu wychodzić _ - podsumowała prezes Kompanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie stać nas, ale rząd programu nie przerwie Szef rządu spotykał się ze swoimi ministrami i szefem Polskiej Grupy Energetycznej.
Atom. Francuzi zbierają kontakty w Polsce Udział polskiego przemysłu w budowie pierwszej elektrowni jądrowej może sięgnąć 50 proc. - ocenia prezes francuskiego koncernu Areva Luc Oursel.
Gigantyczne wydatki Kompanii Węglowej Spółka tylko w ubiegłym roku na tego typu działania wydała około 55 mln złotych.
Tagi: kompania węglowa, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz