Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kwota wolna od podatków. Morawiecki: podniesiemy w tym roku

Kwota wolna od podatków. Morawiecki: podniesiemy w tym roku

Fot. Est News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS

Kwota wolna od podatków dla najbiedniejszych Polaków zostanie jeszcze w tym roku podniesiona - zapowiedział w piątek w Polsat News wicepremier Mateusz Morawiecki. Obecnie wynosi ona 6,6 tys. zł.

- Dla osób, które są ubogie, podnieśliśmy kwotę wolna od podatków (...); podniesiemy tę kwotę ponownie, jeszcze w tym roku i w przyszłym, tak żeby te osoby, które najmniej zarabiają, albo są poniżej granicy ubóstwa określonej w prawie, faktycznie mogły nie płacić podatku - powiedział wicepremier.

Wicepremier powiedział również, że rząd stara się wyeliminować skrajne ubóstwo, poprzez program społeczny pro-solidarnościowy. - Zgodnie z najnowszymi danymi, u dzieci skrajne ubóstwo - dzięki naszym działaniom finansowym, 500+ - wyeliminowaliśmy o 94 proc. - wskazał.


money.pl

Morawiecki zaznaczył, że rząd PiS wprowadził inną strategię niż poprzednicy. - Oni 21 razy podnieśli podatki, a my obniżyliśmy podatki z 19 proc. CIT dla małych firm na 15 proc. i ten CIT w I kwartale rośnie o ponad 10 proc. - mówił. Jego zdaniem to "pozytywna niespodzianka".

Jak podkreślił, wielkie firmy międzynarodowe czasami w ogóle nie płacą podatków. - Czy to jest w porządku - pytał. - My to odwracamy - płacimy z cenami transferowymi. Tutaj zaszczepiliśmy wiele działań z biznesu, jak analiza danych big data, dane obrabiane matematycznie, które pozwalają nam lepiej wyłapać te nieprawidłowości - tłumaczył wicepremier.

Dodał, że rząd walczy również z "mafia VAT-owską". - Ludzie są coraz bardziej porządni i uwierzyli, że my na serio traktujemy temat podatków. Nasi poprzednicy przez 16-17 miesięcy nie zrobili odwróconego VAT-u na elektronikę użytkową, telefony komórkowe, przez co straciliśmy może 3-4 mld zł. Jeszcze vacatio legis trwało sześć miesięcy, czyli było zaproszeniem do oszustw podatkowych - powiedział Morawiecki.

Szef resortów rozwoju i finansów podkreślił, że służby skarbowe w marcu, po utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowały 16,5 tys. cystern. - Każda ciężarówka jest sprawdzana i konwojowana i potencjalni przemytnicy wiedzą o tym - zaznaczył.

Powiedział też, że ma złą wiadomość dla tych, którzy uciekają do rajów podatkowych - "nasze służby skarbowe i celne bardzo mocno analizują wszystkie dane i patrzą na te raje podatkowe".

- Gdy spotykam się w Brukseli z moimi odpowiednikami, ministrami finansów z innych krajów, bardzo ostro walczę przeciwko rajom podatkowym i to odnosi rezultaty, ponieważ jest coraz lepsza wymiana informacji - wskazał Morawiecki.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zosia
2017-05-01 13:44
Morawiecki jak zwykle łże
majka
2017-04-24 19:41
Kiedy pomyślą o merytach ? Moja 1250 złotowa emerytura starcza na opłaty a żyć niema za co !
Irek
2017-04-23 02:56
500+
Pokaż wszystkie komentarze (96)