Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwota wolna od podatku powinna być wyższa. Chce tego większość Polaków

0
Podziel się:

Sprawdź, jak wypadamy na tle innych europejskich krajów pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna od podatku powinna być wyższa. Chce tego większość Polaków
(Fotolia)
bETnqXVN

Większość Polaków uważa, że obecna kwota wolna od podatku jest nieodpowiednia. Wskazują na to wyniki sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych. 66 procent uczestników sondażu uznało ją za nieodpowiednią, 14 procent za odpowiednią, a 20 procent ankietowanych nie miało wyrobionego zdania.

Zdecydowana większość respondentów uważa, że kwota wolna powinna być wyższa niż obecnie. Według prawie jednej czwartej ankietowanych nie powinna przekraczać pięciu tysięcy złotych. Tyle samo uznało, że powinna wynosić od pięciu do ośmiu tysięcy, jedna czwarta - że od ośmiu do 12 tysięcy, a prawie jedna czwarta - że powinna być wyższa od 12 tysięcy złotych.

bETnqXVP

55 procent respondentów, którzy sami rozliczają się z fiskusem, uznało, że wypełnianie PIT-ów jest łatwe. Przeciwnego zdania było 30 procent, a 15 procent nie miało wyrobionej opinii. 46 procent uczestników sondażu złożyło PIT-y osobiście w urzędzie skarbowym, 38 procent przez Internet, 11 procent pocztą, a cztery procent w inny sposób.

Sondaż przeprowadzono w dniach 14-20 maja na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1048 osób.

Zobacz także: Kwota wolna w PIT

Jesteśmy w ogonie Europy

bETnqXVV

Podstawowym zadaniem kwoty wolnej od opodatkowania jest ochrona osób osiągających najniższe dochody. Choć średnie wynagrodzenia w ostatnich pięciu latach wzrosły o około 20 procent, to kwota zarobków, do której jest się wolnym od podatku, ani drgnęła. Od 2009 roku wynosi 3091 złotych i decyzją Sejmu pozostanie bez zmian również w przyszłym roku.

Polska jest przy tym w ogonie krajów europejskich. Na Cyprze podatku nie trzeba płacić, jeśli w ciągu roku zarobiło się 19,5 tysiąca euro (78 tys. zł), w Finlandii - 16,1 tys. (64,4 tys. zł), a w Wielkiej Brytanii - 13,5 tysiąca euro (54 tys. zł).

bETnqXVW

Są jednak również kraje, gdzie w teorii z fiskusem trzeba dzielić się każdym zarobionym eurocentem. Tak jest na przykład w Holandii, która co prawda nie ma kwoty wolnej, ale umożliwia korzystanie z wielu ulg, które de facto działają podobnie.

Prezydent elekt obiecywał podwyżkę kwoty wolnej. Ile to będzie kosztować?

Prezydent elekt Andrzej Duda chce podniesienia jej poziomu do 8 tysięcy złotych, argumentując, że w innych krajach ta suma jest wyższa niż w Polsce. Wielokrotnie wspominał o tym podczas kampanii wyborczej.

Jak zaznaczał profesor Marian Noga w rozmowie z Money.pl, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych spowodowałoby, że nagle wiele osób zaczęłoby wykazywać w rozliczeniach taką lub nieco niższą sumę.

bETnqXVX

- Kwota wolna na poziomie ośmiu tysięcy złotych to zaproszenie od oszustwa - mówił ekonomista. I dodawał, że zgadza się z byłym ministrem finansów, Jackiem Rostowskim, który szacował, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku według propozycji Andrzeja Dudy uszczupliłoby roczne dochody budżetu o około 20 miliardów złotych. Obecny rząd najprawdopodobniej nie zajmie się kwestią kwoty wolnej od podatku przed wyborami.

Czytaj więcej w Money.pl

bETnqXWq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)