Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
11.10.2016 12:04

Kwota wolna od podatku. Zmiany dopiero od 2018

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gina Sanders/Fotolia)

- MF pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku - poinformował we wtorek wiceminister finansów Leszek Skiba. Zaznaczył, że kwota wolna w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych; będzie to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok TK dot. kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r.

"Prowadzimy prace nad poprawką, która spowoduje, że kwota wolna będzie znana i zgodnie z tym, co jest zapisane w ustawie budżetowej, będzie ona na poziomie tego, co jest w roku 2015 i 2016. Chcemy, by było jasne, jaka jest kwota wolna" - powiedział Skiba. Zaznaczył, że będzie to rozwiązanie tymczasowe.

Skiba zapewnił jednocześnie, że ubiegłoroczny werdykt Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej od podatku zostanie w pełni wykonany wraz w wprowadzeniem jednolitego podatku w roku 2018.

Zgodnie z ustawą o PIT kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł, co oznacza, że zwolniony z opodatkowania jest dochód w wysokości 3089 zł.

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

Tagi: gospodarka, prawo, budżet, pap, mf, leszek skiba, wiadomości, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2016

ssapoczytajcie sobie o sposobach rozgrywania rządów przez korporację. Nie mam pełnej wiedzy jak było w tym przypadku ale: p. Macierewicz twierdzi, że … Czytaj całość

11-10-2016

PrzemysławJako uczciwy obywatel chciałbym w końcu płacić podatek od tego co zarabiam a nie cały czas na czarno albo ZUS od minimalnej od umowy zlecenia a reszta … Czytaj całość

11-10-2016

idiotaCzy ktoś zna różnicę pomiędzy pojęciami: "mechanizm korygujący" a "zapis o mechanizmie korygującym" ?????

Rozwiń komentarze (40)