Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwota wolna i podatek od funduszy zamkniętych. Sejm podjął decyzję

43
Podziel się:
Kwota wolna i podatek od funduszy zamkniętych. Sejm podjął decyzję
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT, utrzymującego w 2016 i 2017 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku i opodatkowującego Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

Wniosek taki złożyły kluby PO i Nowoczesna, a kluby Kukiz'15 i PSL zapowiedziały poparcie go. W głosowaniu za odrzuceniem w pierwszym czytaniu głosowało 176 posłów, przeciw było 226, a wstrzymało się dwóch posłów.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w piątek rano. Zawiera on zapisy dostosowujące prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który orzekł wtedy, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. Dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku.

Złożony przez posłów PiS projekt przesądza jednak, że dotychczasowa kwota wolna zostanie utrzymana w obecnym oraz w 2017 roku. Natomiast 1 stycznia 2018 roku, jak mówił sprawozdawca Sylwester Tułajew (PiS), wejdą nowe przepisy o jednolitym podatku, które w nowy sposób uregulują kwotę wolną.

"Obietnica PiS poniesienia kwoty wolnej jest aktualna; zrealizujemy to, na wszystko jednak trzeba czasu" - powiedział.

Projekt wprowadza też opodatkowanie podatkiem CIT Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), co ma dać budżetowi nawet do 2,5 mld zł rocznie.

FIZ bowiem - jak tłumaczył Tułajew - są wykorzystywane do zarządzania majątkiem przez podatników dysponujących znacznym kapitałem, którzy wykorzystują je często do optymalizacji podatkowej.

Obie części projektu zostały wyjątkowo ostro skrytykowane przez opozycję, która domagała się odrzucenia dokumentu w pierwszym czytaniu.

"W tej ustawie mówicie: mamy w nosie TK, nie będziemy dawać pieniędzy tym, którym się należą" - komentowała Izabela Leszczyna (PO). Przekonywała, że jeśli ustawa wejdzie w życie, "za rok nie będzie w Polsce funduszy inwestycyjnych", więc nie będzie czego opodatkowywać. A właśnie przecież fundusze i wnoszony przez nie kapitał mają być istotnym elementem tzw. planu Morawieckiego - mówiła.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Kosa
6 lat temu
Wycofałem swe oszczędności z banku, bo po co ktoś za moją pracę i oszczędzanie ma się bogacić. Okazało się, ze konto oszczędnościowe zostało zlikwidowane, a jeszcze naliczano mi kwoty do potrąceń jako podatki. Nie pozwolę się okradać przez państwo
drobny ciułac...
6 lat temu
Zgadza się, za rok nie będzie funduszy inwestycyjnych. Kto zdrowy na umyśle będzie tam trzymać pieniądze???
bb
6 lat temu
powiem tak Złodzieje i oszusci OBIECALI 8000 tysiecy a sie okazuje ze ja sie nigdy na to nie zalapie chociaz mam niewielki dochod na gospodarstwo do mowe PREZYDEN i PREMIER mnie oszukali TAK czuje sie oszukana Mowili 8000 i co a maja mnie w d-pie DOstana nieliczni bo kto zarabia dzisiaj 550 miesiecznie - na pol lub cwierc etatu-Po co pracowac biednym jak panstwo tylko im doklada TO brak motywacji dla obywateli OSZUkaliscie mnie tak oszukaliscie OSZUSTWO jak w AMber GOLD jest karalne CO na to wielcy prawnicy PISu Panowie Panie uwazacie ze mocna POLAKA KOwalskiego tak oszukac JA chce 8000 kwoty wolnej i nie interesuje mnie z kad.... ze mozna ze dla wszystkich WIEC proszwe sie wywiazac
J.T.
6 lat temu
PiS tak potrafi ludziom zamydlić w głowie że jak coś zabiorą większej ilości a dadzą mniejsze to i tak się PiS - owcy cieszą . Wszystkie obiecane zmiany są przeprowadzane na niby (kwota wolna, lekarstwa dla seniorów, obniżenie wieku emerytalnego ale dopiero za rok - dlaczego nie od razu - co z tymi którzy teraz nabędą prawa??) Wszystko po to aby można było powiedzieć że przeprowadzili. To tragedia jak obywatele są manipulowani !!!. Powszechnie są zdzierane pieniądze nie tylko z klasy bogatej ale głównie ze średniej a nawet pośrednio z biednej bo nawet z emerytów ! Ale co się można spodziewać po rządzie którego premier w Anglii w wypowiedzi do Polaków powiedziała cytuję " rząd PiS .......... " a nie rząd Polski (nawiasem ciekawe ilu z Was to zauważyło) To my już nie mamy rządu który jest przedstawicielem całego kraju tylko PiS u, i do czego sam rząd się na forum międzynarodowym przyznaje ???!!! W Stacji TRWAM pan Rydzyk powiedział " Jak to dobrze że mamy wreszcie prezydenta który całuje Papierza po rękach i przed Nim klęka " Czyli Prezydent Polski klęka przed Głową państwa Watykańskiego ???!!! Jaka straszna zależność poddańcza ! Gdzie niezależność Państwa Polskiego ???
ki8
6 lat temu
Ta dzisiejsza Polska jawi sie jak Uganda gorzej zwykla kolonia na lancuchu, Tel Awiw,Bruksela, Waszyngton.
...
Następna strona