Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwotowa waloryzacja rent i emerytur warunkiem ludowców?

0
Podziel się:

- Powinniśmy chronić interesy najmniej zamożnych, a takich osób jest najwięcej - uważa Janusz Piechociński.

Kwotowa waloryzacja rent i emerytur warunkiem ludowców?
(Jan Bielecki/East News)

_ - Powinniśmy chronić interesy najmniej zamożnych, a takich osób jest najwięcej - uważa Janusz Piechociński . _Polskie Stronnictwo Ludowe chce podczas dzisiejszego spotkania z liderami PO porozmawiać między innymi o emeryturach.

- _ Wchodzimy w okres bardzo niskiej inflacji, a być może nawet jeszcze w tym roku będziemy w deflacji _ - zauważył szef ludowców. - _ W związku z tym, jeżeli inflacja będzie 0,5 proc., a koszty operacji naliczania waloryzacji będą większe niż uzyski po stronie emeryta, to pokazuje, że to nie jest sprawiedliwe społecznie. Powinniśmy chronić interesy najmniej zamożnych, a takich osób jest najwięcej. _

Wprowadzona w 2012 roku waloryzacja kwotowa zamiast procentowej była zgodna z Konstytucją, gdyż była jednorazowa. Aby wprowadzić taki sposób waloryzowania świadczeń na stałe potrzebna jest jednak zmiana Konstytucji. PSL przygotował odpowiedni projekt w tej sprawie.

Eksperci od ubezpieczeń uważają, że pomysł jest niedorzeczny i niesprawiedliwy. Jak mówi specjalistka od ubezpieczeń społecznych Wiesława Taranowska z OPZZ, trudno sobie wyobrazić taką waloryzację w sytuacji, kiedy wysokość emerytury Polaków zależy między innymi od tego, ile pieniędzy zgromadzili na swoich indywidualnych kontach emerytalnych.

Poza tym to państwo powinno dokładać do biedniejszych emerytów, a nie bogatszy Polak, który wypracował sobie wyższą emeryturę ze swoich ciężko zapracowanych pieniędzy. Podobnego zdania jest Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

- _ Kwotowa waloryzacja emerytur nie wchodzi w grę. Jeśli mamy zachować dotychczasowy system, w którym nasza emerytura zależy od tego, ile zgromadziliśmy składek i ile będziemy żyć, to waloryzacja musi być proporcjonalna _ - powiedział.

Obecnie emerytury i renty są waloryzowane o wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Wśród osób o najniższych emeryturach znajdują się między innymi rolnicy. Wicepremier Piechociński mówił w radiowej Jedynce, że teraz jest najlepszy moment na planowanie , jakie projekty trafią do Sejmu po wakacyjnej przerwie. Od jesieni bowiem rozpocznie się kampania wyborcza.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. W Sejmie Chodzi o stosowanie skuteczniejszych kar i instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu.
Nie złożyłeś sprawozdania finansowego? Kary Zobacz, czym może Cię obarczyć sąd.
Lepsze nastroje w firmach. Najnowszy raport Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało ponad 75 proc. firm w porównaniu do 73 proc. w poprzednim kwartale.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)