Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów

Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów

Fot. ARTUR BARBAROWSKI
To, czy pacjent spełnia kryteria, będzie weryfikowane wielokrotnie - od momentu wystawienia skierowania, poprzez wpis na listę oczekujących, aż do momentu wykonania zabiegu. Ministerstwo Zdrowia i NFZ ogłosiły nowe standardy.

Rekordziści w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy czekają nawet po 5 lat. Półmilionowa kolejka pacjentów ma się jednak zmniejszyć. A to za sprawą nowych kryteriów, zaprezentowanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ.

Wciąż głównym kryterium będzie zmętnienie soczewki oka, jednak pacjent nie będzie mógł mieć więcej niż 60 proc. ostrości widzenia.

 

 

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, opierając się na informacji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, ”zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, gdy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwości wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonująca poprawa widzenia nie może być osiągnięta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych”.

Jak przekonuje NFZ, wprowadzenie nowych kryteriów kwalifikacji będzie oznaczać lepszą dostępność i krótszy czas oczekiwania na zabieg. Jednak dostanie się na listę oczekujących może okazać się jednak bardziej skomplikowane.

 

 

Już nie jedynie skierowanie będzie podstawą wpisania nas do kolejki oczekujących, ale dodatkowa wizyta kwalifikacyjną przeprowadzana przez lekarza okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany.

”W związku z tym, podstawą wpisu na listę oczekujących powinno być potwierdzenie spełniania kryteriów. Zgodnie ze standardami, wizyta kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy” – informuje MZ. Na zabieg mogą liczyć tylko pacjenci spełniający kryteria wskazane w standardach.

Największy opuszczony szpital w Polsce:


 

NFZ zmienił również zasady rozliczania zabiegów usunięcia zaćmy. Wprowadzona zmiana polega na odrębnym rozliczaniu części zabiegowej świadczenia oraz porady specjalistycznej (konsultacyjnej) po zabiegu. Rozliczenie porady w tym trybie będzie możliwe w przypadku wykonania jej pomiędzy 14. a 28. dniem po zabiegu – czytamy na stronach resortu zdrowia.

Czytaj również: NFZ chce utrudnić Polakom leczenie zaćmy w Czechach. "To barbarzyństwo w czystej postaci"

Od 1 lipca br. wszystkie te zasady będą miały zastosowanie zarówno w stosunku do zabiegów i porad wykonywanych w Polsce, jak i za granicą w ramach tzw. transgranicznej opieki zdrowotnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kolejki, nfz, czechy, operacja zaćmy
Czytaj także
Polecane galerie
Artur
2018-07-18 15:50

Myslę że w myśl nowych przepisów sztuczne kolejki się skrócą a skorzystają pacjenci potrzebujący.


Otóż nie. W Polsce sytuacja nadal będzie wyglądała tak samo, nie ma co się oszukiwać. Tym bardziej, że ostatnio jeszcze bardziej zaostrzono warunki zapisania się na zabieg usuwania zaćmy.

Co to oznacza dla osób chorych? Masz zaćmę, która nie jest jeszcze zaawansowana, ale musisz ją zoperować - nieważne, czekasz. To jest absurd. Teraz nie dość, że czas oczekiwania to minimum 3-4 lata, to jeszcze warunki bardziej rygorystyczne. Czyli tak - czekaj, aż zaćma będzie w zaawansowanym stopniu, dopiero potem się zapisz i ponownie czekaj kilka lat. Śmieszne, prawda?

O tyle dobrze, że powstają jakieś alternatywy dla tej opcji i osoba chora na zaćmę nie musi liczyć tylko i wyłącznie na polski NFZ. Tak jak ktoś wspomniał przede mną - polskie kliniki w Czechach, np. One Day Clinic, to idealne rozwiązanie tego problemu. Czekasz max miesiąc, a za zabieg płacisz naprawdę mało.

Polecam się nad tym zastanowić i pozdrawiam
Malwina
2018-07-16 08:45
5 lat w kolejce? To absurd. Jeżeli ktoś szuka dobrej kliniki, gdzie wykona zabieg usunięcia zaćmy bez zbędnego czekania to polecam One Day Clinic. Koszty można rozłożyć na raty i do tego starać się o dofinansowanie z NFZ. Na stronie kliniki jest porównanie dostępnych pakietów i wszystkie potrzebne informacje.
halina
2018-07-11 21:42
Czytam komentarze i widzę że większość nie zna tematu i uważa że każdemu trzeba zoperować oczy na zapas i tak się właśnie sztucznie tworzy kolejki a ten co potrzebuje pilnie operacji też musi czekac w tych kolejkach bo obowiązuje data zapisu i nikt nie wybiera z kolejki tych pilnych przypadków nawet jak lekarz kierujący napisze,,pilne,,.Znam to z przypadku w rodzinie. Myslę że w myśl nowych przepisów sztuczne kolejki się skrócą a skorzystają pacjenci potrzebujący.
Pokaż wszystkie komentarze (140)