Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów

180
Podziel się:

Rekordziści w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy czekają nawet po 5 lat. Pół milionowa kolejka pacjentów ma się jednak zmniejszyć.

Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów
(ARTUR BARBAROWSKI)

To, czy pacjent spełnia kryteria, będzie weryfikowane wielokrotnie - od momentu wystawienia skierowania, poprzez wpis na listę oczekujących, aż do momentu wykonania zabiegu. Ministerstwo Zdrowia i NFZ ogłosiły nowe standardy.

Rekordziści w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy czekają nawet po 5 lat. Półmilionowa kolejka pacjentów ma się jednak zmniejszyć. A to za sprawą nowych kryteriów, zaprezentowanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ.

Wciąż głównym kryterium będzie zmętnienie soczewki oka, jednak pacjent nie będzie mógł mieć więcej niż 60 proc. ostrości widzenia.

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, opierając się na informacjiPolskiego Towarzystwa Okulistycznego, ”zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, gdy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwości wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonująca poprawa widzenia nie może być osiągnięta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych”.

Jak przekonuje NFZ, wprowadzenie nowych kryteriów kwalifikacji będzie oznaczać lepszą dostępność i krótszy czas oczekiwania na zabieg. Jednak dostanie się na listę oczekujących może okazać się jednak bardziej skomplikowane.

Już nie jedynie skierowanie będzie podstawą wpisania nas do kolejki oczekujących, ale dodatkowa wizyta kwalifikacyjną przeprowadzana przez lekarza okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany.

”W związku z tym, podstawą wpisu na listę oczekujących powinno być potwierdzenie spełniania kryteriów. Zgodnie ze standardami, wizyta kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy” – informuje MZ. Na zabieg mogą liczyć tylko pacjenci spełniający kryteria wskazane w standardach.

Zobacz także: Największy opuszczony szpital w Polsce:

NFZ zmienił również zasady rozliczania zabiegów usunięcia zaćmy. Wprowadzona zmiana polega na odrębnym rozliczaniu części zabiegowej świadczenia oraz porady specjalistycznej (konsultacyjnej) po zabiegu. Rozliczenie porady w tym trybie będzie możliwe w przypadku wykonania jej pomiędzy 14. a 28. dniem po zabiegu – czytamy na stronach resortu zdrowia.

Od 1 lipca br. wszystkie te zasady będą miały zastosowanie zarówno w stosunku do zabiegów i porad wykonywanych w Polsce, jak i za granicą w ramach tzw. transgranicznej opieki zdrowotnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
KOMENTARZE
(180)
WYRÓŻNIONE
emeryt
7 lat temu
Białe laski są tańsze od operacji. Brawo PiS!
kolano
7 lat temu
Jest to komplikowanie przepisów, żeby utrudnić życie chorym starszym ludziom. Jak 75-latek ze zwyrodnieniem kolan chce leczyć zaćmę, to przy okazji zamęczy swoje bolące kolana. Dwie wizyty zamiast jednej. Spacery podczas słoty lub wichury to coś w sam raz na reumatyczne dolegliwości. A terminu raczej nikt sobie nie wybierze. I nie każdemu ordynator zorganizuje pomoc, niektórzy nawet nie mają rodziny
Chory
7 lat temu
Problem służby zdrowia można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Trzeba tylko spowodować żeby posłowie i elity rządzące leczyły się w losowo wybranych ośrodkach i czekały jak wszyscy w kolejkach. W Płocku na zabieg usunięcia zaćmy standardowo czeka się 5 lat. Na pierwszą wizytę u diabetologa 2 lata. Wielu chorych na cukrzycę na pewno nie doczeka tej wizyty. Taka to ta reforma. Obiecano skrócenie kolejek to i będą skrócenie przy pomocy Św. Piotra. Takich wynalazków to nawet prof. Balcerowicz by nie wymyślił.
...
Następna strona