Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów

Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów

Fot. ARTUR BARBAROWSKI
To, czy pacjent spełnia kryteria, będzie weryfikowane wielokrotnie - od momentu wystawienia skierowania, poprzez wpis na listę oczekujących, aż do momentu wykonania zabiegu. Ministerstwo Zdrowia i NFZ ogłosiły nowe standardy.

Rekordziści w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy czekają nawet po 5 lat. Półmilionowa kolejka pacjentów ma się jednak zmniejszyć. A to za sprawą nowych kryteriów, zaprezentowanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ.

Wciąż głównym kryterium będzie zmętnienie soczewki oka, jednak pacjent nie będzie mógł mieć więcej niż 60 proc. ostrości widzenia.

 

 

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, opierając się na informacji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, ”zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, gdy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwości wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonująca poprawa widzenia nie może być osiągnięta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych”.

Jak przekonuje NFZ, wprowadzenie nowych kryteriów kwalifikacji będzie oznaczać lepszą dostępność i krótszy czas oczekiwania na zabieg. Jednak dostanie się na listę oczekujących może okazać się jednak bardziej skomplikowane.

 

 

Już nie jedynie skierowanie będzie podstawą wpisania nas do kolejki oczekujących, ale dodatkowa wizyta kwalifikacyjną przeprowadzana przez lekarza okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany.

”W związku z tym, podstawą wpisu na listę oczekujących powinno być potwierdzenie spełniania kryteriów. Zgodnie ze standardami, wizyta kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy” – informuje MZ. Na zabieg mogą liczyć tylko pacjenci spełniający kryteria wskazane w standardach.

Największy opuszczony szpital w Polsce:


 

NFZ zmienił również zasady rozliczania zabiegów usunięcia zaćmy. Wprowadzona zmiana polega na odrębnym rozliczaniu części zabiegowej świadczenia oraz porady specjalistycznej (konsultacyjnej) po zabiegu. Rozliczenie porady w tym trybie będzie możliwe w przypadku wykonania jej pomiędzy 14. a 28. dniem po zabiegu – czytamy na stronach resortu zdrowia.

Czytaj również: NFZ chce utrudnić Polakom leczenie zaćmy w Czechach. "To barbarzyństwo w czystej postaci"

Od 1 lipca br. wszystkie te zasady będą miały zastosowanie zarówno w stosunku do zabiegów i porad wykonywanych w Polsce, jak i za granicą w ramach tzw. transgranicznej opieki zdrowotnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kolejki, nfz, czechy, operacja zaćmy
Czytaj także
Polecane galerie
gosc
2018-09-13 16:05
Kolejki sie zmniejsza ale czas oczekiwania na zabieg sie wydluzy. Beda musieli zatrudnic wiecej biurokratow zeby ogarnac te wszystkie papierzyska. Pod tymi zarzadzeniami podpisuja sie prof. dr. nauk medycznych. Szok i katastrofa , zreszta jak wszystko w naszej sluzbie zdrowia.
Student medycyny
2018-08-03 10:53
Pozdrawiam wszystkie kliniki okulistyczne robiące sobie tutaj "po cichu" darmowe reklamy:) W końcu dobro pacjenta najważniejsze!:)
Grazyna
2018-07-23 15:36
Całe szczęście, że ja już usunęłam swoją zaćmę w Corten Medic w Radomiu i nie muszę czekać w tych kolejkach. Tam cały proces zakwalifikowania mnie na zabieg trwał kilka tygodni, dla nich liczy się dobro pacjenta przede wszystkim
Pokaż wszystkie komentarze (143)