Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów

149
Podziel się:

Rekordziści w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy czekają nawet po 5 lat. Pół milionowa kolejka pacjentów ma się jednak zmniejszyć.

Leczenie zaćmy. Nowe standardy kwalifikacji do zabiegów
(ARTUR BARBAROWSKI)

To, czy pacjent spełnia kryteria, będzie weryfikowane wielokrotnie - od momentu wystawienia skierowania, poprzez wpis na listę oczekujących, aż do momentu wykonania zabiegu. Ministerstwo Zdrowia i NFZ ogłosiły nowe standardy.

Rekordziści w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy czekają nawet po 5 lat. Półmilionowa kolejka pacjentów ma się jednak zmniejszyć. A to za sprawą nowych kryteriów, zaprezentowanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ.

Wciąż głównym kryterium będzie zmętnienie soczewki oka, jednak pacjent nie będzie mógł mieć więcej niż 60 proc. ostrości widzenia.

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, opierając się na informacjiPolskiego Towarzystwa Okulistycznego, ”zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, gdy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwości wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonująca poprawa widzenia nie może być osiągnięta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych”.

Jak przekonuje NFZ, wprowadzenie nowych kryteriów kwalifikacji będzie oznaczać lepszą dostępność i krótszy czas oczekiwania na zabieg. Jednak dostanie się na listę oczekujących może okazać się jednak bardziej skomplikowane.

Już nie jedynie skierowanie będzie podstawą wpisania nas do kolejki oczekujących, ale dodatkowa wizyta kwalifikacyjną przeprowadzana przez lekarza okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany.

”W związku z tym, podstawą wpisu na listę oczekujących powinno być potwierdzenie spełniania kryteriów. Zgodnie ze standardami, wizyta kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy” – informuje MZ. Na zabieg mogą liczyć tylko pacjenci spełniający kryteria wskazane w standardach.

Zobacz także: Największy opuszczony szpital w Polsce:

NFZ zmienił również zasady rozliczania zabiegów usunięcia zaćmy. Wprowadzona zmiana polega na odrębnym rozliczaniu części zabiegowej świadczenia oraz porady specjalistycznej (konsultacyjnej) po zabiegu. Rozliczenie porady w tym trybie będzie możliwe w przypadku wykonania jej pomiędzy 14. a 28. dniem po zabiegu – czytamy na stronach resortu zdrowia.

Od 1 lipca br. wszystkie te zasady będą miały zastosowanie zarówno w stosunku do zabiegów i porad wykonywanych w Polsce, jak i za granicą w ramach tzw. transgranicznej opieki zdrowotnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(149)
Amadeusz
5 lata temu
Na pewno im to zmniejszy kolejki, już to widzę. Operowałem się prywatnie u doktora Michnowskiego i jakbym mial wybierac znów to drugi raz bym do niego poszedł. Lekarz miły, przyjemny, zna się na rzeczy i co najważniejsze nie muszę czekać 5 lat na operację.
Orek
5 lata temu
"pacjent nie będzie mógł mieć więcej niż 60 proc. ostrości widzenia." Czyli jak będę prawie całkowicie ślepy to wtedy będę mógł zapisać się do lekarza i postać sobie kilka lat jeszcze w kolejce? Śmiech na sali!! Oddałem niedawno dziadka na operację w Białymstoku u doktora Michnowskiego i nie żałuje. Jak miałbym ciągać dziadka po lekarzach z okienka do okienka to wolałem mu tego zaoszczędzić i oddać go prywatnie w dobre ręce.
Klaudia
5 lata temu
Brawo dla tego kochanego Państwa :D Żeby zmniejszyć kolejki dołożą kolejne wizyty u lekarzy i więcej papierków do załatwiania? No na pewno im to zmniejszy kolejki... Boże co za ciemna masa. Dobrze, że ja robiłem to prywatnie w Białymstoku u doktora Michnowskiego. Bez kolejek i nie drogo jak na Polskie standardy a wiem chociaż, że lekarz dobry.
LoWek
5 lata temu
Tylko fachowcy potrafią wyleczyć zaćmę. Jak ktoś jest z Białegostoku to nich pójdzie do dr.Michnowskie. Jeden z lepszych lekarzy
Henryk
5 lata temu
Ja też miałem czekać 5 lat, więc dałem sobie spokój i poszukałem prywatnie. Akurat w Białymstoku dr Michnowski w swojej klinice miał promocję i kilka dni później byłem po laserowym zabiegu. Od tamtej pory nie mam zaćmy i jestem szczęśliwy :)
...
Następna strona