Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
samowola budowlana
20.06.2007 12:29

Legalizacja samowoli budowlanej za darmo

Osoby które popełniły samowolę budowlaną mogą od dzisiaj zalegalizować ją za darmo. To szansa dla wielu osób, ale nie dla wszystkich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Osoby które popełniły samowolę budowlaną mogą od dzisiaj zalegalizować ją za darmo. To szansa dla wielu osób, ale nie dla wszystkich.

Budowa musi bowiem spełniać dwa podstawowe warunki: "Budowa ta musi być zakończona po 1 stycznia 1995 roku a przed 11 lipca roku 1998. Drugi warunek dotyczy tego, że w stosunku do tej samowoli nadzór nie prowadził postępowania przed 11 lipca 2003 roku" - wyjaśnia Mariola Berdysz z Europejskiego Instytutu Prawa Budowlanego.

Banaszek:
Powiększenie domu to też samowola

Jak dodaje Berdysz, zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego właścicielom samowoli postawiono jeszcze jeden warunek - obiekt musi być bezpieczny.

"Jeżeli obiekt jest niezgodny z przepisami, to trzeba go doprowadzić do zgodności z nimi, albo go rozebrać" - dodaje Mariola Berdysz.

Za legalizację domu lub innego obiektu budowlanego wybudowanego bez dopełnienia formalności trzeba było do tej sporo zapłacić - za dom jednorodzinny około 50 tysięcy złotych, za garaż połowę mniej.

Abolicja dotycząca samowoli budowlanej będzie trwać tylko do końca roku. Kto z niej nie skorzysta, drugiej takiej szansy nie dostanie.

Jak dodaje Artur Banaszek z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy, należy pamiętać, że samowolą budowlaną są również rozbudowy i nadbudowy wykonywane bez pozwoleń.

Banaszek:
Trzeba udowodnić, kiedy budowaliśmy obiekt

Banaszek dodaje, że rzadko się zdarza, aby samowolą były domy wielorodzinne. W większości przypadków dotyczy to domów jednorodzinnych i obiektów przy nich stawianych.

Co więc powinien zrobić właściciel samowoli budowlanej, aby ją zalegalizować? Przede wszystkim - jak mówi Artur Banaszek - zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czasu jest naprawdę mało, bo w skład dokumentów, które należy dostarczyć do inspektoratu nadzoru budowlanego jest m.in. zaświadczenie z gminy dotyczące zgodności z miejscowym planem zagospodarowania. A właśnie z tymi dokumentami w wielu miejscach w Polsce jest naprawdę trudno.

Trzeba także udowodnić datę faktycznej realizacji budowy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: samowola budowlana, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, czołówki, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz