Notowania

handel
23.03.2009 12:26

Lekki pesymizm ekspertów. Sprzedaż na minusie

W lutym w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna może zmaleć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

Eksperci szacują, że w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna zmaleje o 0,7 proc. W ujęciu miesięcznym będzie o 1,3 proc. wyższa niż w styczniu.

Jedenastu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że sprzedaż detaliczna spadła w lutym średnio o 0,7 proc..Rozbieżności w ich oczekiwaniach są tym razem bardzo duże i wahają się od -4,5 proc. do 3,0 proc. przy średniej na poziomie -0,71 proc.

Spadek tempa wzrostu sprzedaży detalicznej jest przede wszystkim efektem wysokiej ubiegłorocznej bazy statystycznej.

Ekonomiści nie są natomiast przekonani, czy spada optymizm konsumentów. Dodatkowo zaś słaby złoty bardzo pomaga sprzedaży przygranicznej oraz branży motoryzacyjnej.

Optymizm i słaby złoty pomogły

Zdaniem optymistycznie nastawionych analityków, najważniejszymi czynnikami, które zdecydują o wzroście, jest nadal dość duży optymizm Polaków. Dodatkowo, w wyniku osłabienia złotego nasz rynek stał się bardzo atrakcyjny dla sąsiadów.

_ - Styczniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej pokazały, że mimo pogarszającej się w szybkim tempie sytuacji na rynku pracy, a także rosnących obaw o kondycję finansową w przyszłości i pogarszających się nastrojów konsumenckich, gospodarstwa domowe nie podejmują jeszcze decyzji o drastycznym ograniczaniu swoich wydatków. _- mówi ekonomistka Banku BPH Monika Kurtek.

_ - W związku z osłabieniem złotego ważną rolę zaczęli odgrywać - jeśli chodzi o wyniki krajowej sprzedaży detalicznej - nasi sąsiedzi, np. Niemcy, którzy kupują w Polsce samochody, czy Słowacy i Litwini, którzy przyjeżdżają na zakupy do przygranicznych miejscowości _ - zauważa Kurtek.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rusza kolejna kampania promująca polskie produkty ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rusza;kolejna;kampania;promujaca;polskie;produkty,246,0,436470.html )
* [ Spada satysfakcja klientów e-commerce ]( http://manager.money.pl/news/artykul/spada;satysfakcja;klientow;e-commerce,133,0,428677.html )

Inni uczestnicy ankiety ISB, choć tym razem znajdujący się w mniejszości, z dużym pesymizmem wypowiadają się o lutowej sprzedaży, obawiając się przede wszystkim spadku optymizmu u konsumentów. A o kolejnych okresach, widząc negatywne trendy w zachowaniu się Polaków, mówią już tylko z wielkimi obawami.

_ - Wzrost obciążeń gospodarstw domowych z tytułu podwyżek cen regulowanych znacząco ogranicza dochód rozporządzalny gospodarstw domowych, dodatkowo zadziała efekt wysokiej bazy za zeszły rok. Wskutek coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy gospodarstwa domowe znacząco zwiększyły skłonność do oszczędzania, co będzie negatywnie wpływać na sprzedaż detaliczną w nadchodzących miesiącach _ - przekonuje ekonomista DZ Banku Janusz Dancewicz.

| Główny Urząd Statystyczny poda dane o lutowej sprzedaży detalicznej we wtorek, 24 marca, o godzinie 10:00. |
| --- |

Tagi: handel, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz