Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czarnecki łączy Getin Noble z Idea Bankiem. W planach inwestor z zewnątrz

Czarnecki łączy Getin Noble z Idea Bankiem. W planach inwestor z zewnątrz

Leszek Czarnecki łączy to, co budował oddzielnie Fot. Piotr Zajac/REPORTER
Leszek Czarnecki łączy to, co budował oddzielnie

To już koniec budowy dwóch oddzielnych banków przez miliardera Leszka Czarneckiego. Getin Noble i Idea Bank mają się połączyć - takie plany przedstawił ich główny właściciel.

aktualizacja 9:30

Banki się łączą, co źle wróży konkurencji na krajowym. BZ WBK, który zmienia nazwę na Santander przejmuje właśnie Deutsche Bank Polska, a Bank Pekao zgłosił plany przejęcia Aliora. W ten sposób na rynku pozostanie mniej, ale już większych banków.

Teraz zarząd Idea Banku, który zajmuje się głównie obsługą małych przedsiębiorców poinformował, że główny akcjonariusz Leszek Czarnecki "z uwagi na postępującą konsolidację polskiego sektora bankowego oraz rosnące wymagania regulacyjne rozważa opcje konsolidacyjne obejmujące Getin Noble Bank oraz inne podmioty znajdujące się w grupach kapitałowych Emitenta i GNB".

Akcje obu banków zareagowały ostrym wzrostem na giełdzie. Akcje Getin Noble po raz pierwszy w lipcu wyszły ponad poziom 1 zł za sztukę zyskując po pierwszej pół godzinie sesji 5,2 proc., a notowania Idea Bank po dojściu do widełek 7,80 zł (+18 proc.), czyli najwyższego kursu od maja giełda chwilowo zawiesiła, żeby dać inwestorom czas na zejście z emocji.

Notowania akcji Getin Noble i Idea Banku w ostatnim tygodniu

 

Zobacz też: przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe

 

 

Sytuacja, w której istnieją dwa oddzielne banki z tym samym głównym akcjonariuszem nie była dotąd mile widziana przez nadzór rynku bankowego w Polsce. Z tego powodu doszło przed czterema laty do przejęcia Santander Consumer Banku przez BZ WBK - w obu głównym udziałowcem były spółki hiszpańskiego Santander Banku.

Zgodnie z informacją otrzymaną od Czarneckiego, połączenie Idea Banku i GNB ma doprowadzić do oszczędności kosztowych i sprzedażowych oraz wzmocnienia potencjału finansowego i sprzedażowego obu instytucji. Akcjonariusz zamierza doprowadzić do podjęcia w najbliższym czasie przez oba banki prac mających na celu analizę korzyści i kosztów potencjalnego połączenia oraz uzgodnienia ewentualnego harmonogramu i szczegółowej struktury procesu.

Miliard wciąż aktualny

Czarnecki zadeklarował, że ewentualne połączenie nie wpłynie na uzgodniony z Komisją Nadzoru Finansowego plan ochrony kapitału GNB. W ramach dokapitalizowania gwarantowanego przez akcjonariusza, nie wykluczył on jednak wprowadzenia do połączonych banków innych inwestorów zainteresowanych połączonym podmiotem.

Innymi słowy przedstawiany w kwietniu plan zwiększenia kapitału Getin Noble przez Leszka Czarneckiego o miliard złotych, niekoniecznie musi być realizowany z jego własnych środków. Pierwsze 200 mln zł już wyłożył. Kolejne pieniądze mogą przyjść od innych podmiotów. Getin Noble musi znaleźć kapitał, by spełnić wymagania KNF.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
tadek
2018-07-25 19:19
Polityka jaka prowadzi GNB jak najbardziej prowadzi do pozytywnego rozwiazania problemu.
wiktor
2018-07-24 19:13
Z doswiadczenia wiem, ze posuniecie jakie przewiduje GNB wyjdzie na dobre; takie decyzje sluza poprawie kondycji banku i klientow w rezultacie.
"Inwestor" dobre sobie
2018-07-20 12:48
Inwestor z zewnątrz? Ciekawe co to za jeleń - a może źle myślę kolejna transza "dofinansowania" z "Gazpromu" za wieloletnią wierną służbę dla resortu.
Pokaż wszystkie komentarze (38)