Notowania

Czarnecki łączy Getin Noble z Idea Bankiem. W planach inwestor z zewnątrz

To już koniec budowy dwóch oddzielnych banków przez miliardera Leszka Czarneckiego. Getin Noble i Idea Bank mają się połączyć - takie plany przedstawił ich główny właściciel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Zajac/REPORTER)
Leszek Czarnecki łączy to, co budował oddzielnie

To już koniec budowy dwóch oddzielnych banków przez miliardera Leszka Czarneckiego. Getin Noble i Idea Bank mają się połączyć - takie plany przedstawił ich główny właściciel.

aktualizacja 9:30

Banki się łączą, co źle wróży konkurencji na krajowym. BZ WBK, który zmienia nazwę na Santander przejmuje właśnie Deutsche Bank Polska, a Bank Pekao zgłosił plany przejęcia Aliora. W ten sposób na rynku pozostanie mniej, ale już większych banków.

Teraz zarząd Idea Banku, który zajmuje się głównie obsługą małych przedsiębiorców poinformował, że główny akcjonariusz Leszek Czarnecki "z uwagi na postępującą konsolidację polskiego sektora bankowego oraz rosnące wymagania regulacyjne rozważa opcje konsolidacyjne obejmujące Getin Noble Bank oraz inne podmioty znajdujące się w grupach kapitałowych Emitenta i GNB".

Akcje obu banków zareagowały ostrym wzrostem na giełdzie. Akcje Getin Noble po raz pierwszy w lipcu wyszły ponad poziom 1 zł za sztukę zyskując po pierwszej pół godzinie sesji 5,2 proc., a notowania Idea Bank po dojściu do widełek 7,80 zł (+18 proc.), czyli najwyższego kursu od maja giełda chwilowo zawiesiła, żeby dać inwestorom czas na zejście z emocji.

Notowania akcji Getin Noble i Idea Banku w ostatnim tygodniu

Zobacz też: przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe

Sytuacja, w której istnieją dwa oddzielne banki z tym samym głównym akcjonariuszem nie była dotąd mile widziana przez nadzór rynku bankowego w Polsce. Z tego powodu doszło przed czterema laty do przejęcia Santander Consumer Banku przez BZ WBK - w obu głównym udziałowcem były spółki hiszpańskiego Santander Banku.

Zgodnie z informacją otrzymaną od Czarneckiego, połączenie Idea Banku i GNB ma doprowadzić do oszczędności kosztowych i sprzedażowych oraz wzmocnienia potencjału finansowego i sprzedażowego obu instytucji. Akcjonariusz zamierza doprowadzić do podjęcia w najbliższym czasie przez oba banki prac mających na celu analizę korzyści i kosztów potencjalnego połączenia oraz uzgodnienia ewentualnego harmonogramu i szczegółowej struktury procesu.

Miliard wciąż aktualny

Czarnecki zadeklarował, że ewentualne połączenie nie wpłynie na uzgodniony z Komisją Nadzoru Finansowego plan ochrony kapitału GNB. W ramach dokapitalizowania gwarantowanego przez akcjonariusza, nie wykluczył on jednak wprowadzenia do połączonych banków innych inwestorów zainteresowanych połączonym podmiotem.

Innymi słowy przedstawiany w kwietniu plan zwiększenia kapitału Getin Noble przez Leszka Czarneckiego o miliard złotych, niekoniecznie musi być realizowany z jego własnych środków. Pierwsze 200 mln zł już wyłożył. Kolejne pieniądze mogą przyjść od innych podmiotów. Getin Noble musi znaleźć kapitał, by spełnić wymagania KNF.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: fuzja banków, gnb, ida, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2018

PytajnikCzy przypadkiem złych kredytów Getin nie pozbył się do Getbacku?

18-07-2018

ElekA o Getbacku nic się nie mówi? Może teraz będzie stać pana Czarneckiego na oddanie pieniędzy poszkodowanym przez Idea Bank?

18-07-2018

zzzpppdo Pytajnik. ostatnio zastanawiałem się jak bym jako osoba fizyczna to zrobił. I wyszło, że mając dług musze znaleźć bezdomną osobę, sprzedać jej ten … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)