Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leszek Balcerowicz krytykuje Marka Belkę. "To naruszenie niezależności NBP"

0
Podziel się:

- Mamy do czynienia właściwie z konspiracją. Dlatego, że nie sądzę, żeby uczestnicy tej rozmowy zamierzali uczynić ją publiczną - twierdzi Leszek Balcerowicz.

Leszek Balcerowicz krytykuje Marka Belkę. "To naruszenie niezależności NBP"
(Michal Dyjuk/REPORTER)

_ _- _ Rozmowa szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką to jaskrawe naruszenie niezależności NBP ze strony prezesa NB _P - uważa Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były prezes NBP.

- _ Mamy do czynienia właściwie z konspiracją. Dlatego, że nie sądzę, żeby uczestnicy tej rozmowy zamierzali uczynić ją publiczną. Więc to jest konspiracja, której treścią jest pewien układ polityczny, który miał polegać na tym, że w trakcie rozmowy jest obietnica w cudzysłowie +pomocy+, czytaj - jak rozumiałbym dodrukowania pieniędzy po to, żeby wpłynąć na bieg spraw politycznych. I są jednocześnie formułowane pewne warunki. Otóż moim zdaniem jest to jaskrawe naruszenie niezależności NBP ze strony prezesa NBP. Bo niezależność NBP jest obustronna _ - powiedział dziś Balcerowicz w radiu TOK FM.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/jest;drugie;dno;afery;podsluchowej;w;rzadzie,121,0,1564537.html) *Jest drugie dno afery podsłuchowej w rządzie * O prawdziwym znaczeniu słów ministra Sienkiewicza - pisze Andrzej Zwoliński.

- _ Po pierwsze politycy powinni się wstrzymać od nacisków politycznych, od różnych gróźb itd. po to, aby nie wpływać na decyzje banku centralnego w sprawach polityki pieniężnej i można powiedzieć, że w toku poprzednich Rad do takich nacisków dochodziło - ja sam je pamiętam. Ale wszystkie były odpierane - mówił. - Natomiast nie zdarzyło się do tej pory moim zdaniem coś takiego, co miało miejsce w myśl tych nagrań. Zakładam, że one są autentyczne. Żeby doszło do spotkania prezesa NBP, który wikła się w politykę. Sam fakt jest naruszeniem - moim zdaniem - niezależności NBP, a gdyby te obietnice czy postulaty miały być spełnione to mielibyśmy do czynienia z upolitycznieniem _ - dodał.

_ Wprost _ ujawnił w sobotę nagranie z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł Platformie w trudnych wyborczych latach.

Belka miał w zamian żądać dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. Rząd ma się nim zająć na posiedzeniu w najbliższy wtorek.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)