Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lider "S" spotka się z szefami klubów parlamentarnych

0
Podziel się:

Z przewodniczącymi klubów parlamentarnych spotka się w nadchodzącym tygodniu szef Solidarności Piotr Duda.

Lider "S" spotka się z szefami klubów parlamentarnych
(archiwum Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności")

Z przewodniczącymi klubów parlamentarnych spotka się w nadchodzącym tygodniu szef Solidarności Piotr Duda. Będzie ich nakłaniał do poparcia złożonego przez _ S _ w Sejmie projektu ustawy ws. podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Jak poinformowała Marta Pióro z biura prasowego _ S _, przewodniczący związku spotka się z szefami wszystkich klubów parlamentarnych: w poniedziałek z Tomaszem Tomczykiewiczem (Platforma Obywatelska), we wtorek z Grzegorzem Napieralskim (Sojusz Lewicy Demokratycznej), a w środę z Krzysztofem Jurgielem (Prawo i Sprawiedliwość), Stanisławem Żelichowskim (Polskie Stronnictwo Ludowe)
i Pawłem Poncyljuszem (Polska Jest Najważniejsza).

Każdy z polityków otrzyma od Dudy projekt ustawy oraz list z apelem o poparcie inicjatywy, pod którą podpisało się 300 tys. obywateli.

W liście skierowanym do klubów parlamentarnych przewodniczący _ S _ przekonuje, że budżet państwa zyska, a nie straci na podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t46903.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/fedak;propozycja;solidarnosci;zawiera;dobre;rozwiazania,166,0,876710.html) Minister chwali propozycje związkowców

W piśmie do parlamentarzystów mowa jest również o tym, że pracownik mający na utrzymaniu żonę wychowującą małe dziecko otrzymujący w 2010 roku minimalne wynagrodzenie (1317 zł brutto), zasiłek na dziecko (68 zł) i zwrot podatku (ulga na dziecko 50 zł), może zapewnić swojej rodzinie życie tylko na poziomie minimum egzystencji.

_ S _ przytacza w liście dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że odsetek pracowników żyjących w rodzinach, w których poziom wydatków był niższy od minimum egzystencji wyniósł w 2010 roku 12 proc.

_ Związek zawodowy Solidarność nie mógł pozostać obojętny na taką niesprawiedliwość społeczną. Jestem przekonany, że po zapoznaniu się z załączonym projektem Pan i Pana Klub Parlamentarny poprze naszą inicjatywę i wyrazi to w głosowaniu za przyjęciem ustawy. Ta ustawa pomoże wielu polskim rodzinom _ - czytamy w liście skierowanym do klubów parlamentarnych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t128703.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/firmy;do;dudy;nie;podnosmy;plac,164,0,752292.html) Firmy do Dudy: Nie podnośmy płac

Projekt ustawy dotyczący płacy minimalnej i 300 tys. podpisów pod nim przedstawiciele NSZZ _ Solidarność _ złożyli w tym tygodniu na ręce marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

Głównymi założeniami projektu jest powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy. Proponuje się, aby wysokość minimalnej płacy rosła szybciej w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 proc. Natomiast, jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad czyli. w ramach negocjacji w Komisji Trójstronnej.

Zgodnie z prawem rząd do 15 czerwca każdego roku przedstawia propozycję płacy minimalnej na następny rok Komisji Trójstronnej. Tam ma miesiąc na porozumienie się w tej sprawie, w razie braku porozumienia wysokość ustala rząd. W 2010 r. Komisja Trójstronna ustaliła, że w kolejnym roku płaca minimalna wzrośnie do 1408 zł brutto. Rząd odrzucił jednak ten consensus, ustalając płacę minimalną na poziomie 1386 zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/duda;nie;bedzie;palenia;opon;w;warszawie,15,0,846351.html) Duda: Nie będzie palenia opon w Warszawie Demonstracja Solidarności 30 czerwca w Warszawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t132538.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sniadek;nikt;tak;bardzo;nie;ignorowal;ludzi;jak;ten;rzad,12,0,838412.html) Śniadek: Nikt tak bardzo nie ignorował ludzi, jak ten rząd Rząd ma kłopoty z budżetem, nie większe niż miliony rodzin ze swoimi budżetami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)