Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
OFE do likwidacji. Rafalska: trwają prace nad oceną skutków regulacji

OFE do likwidacji. Rafalska: trwają prace nad oceną skutków regulacji

Elżbieta Rafalska i Mateusz Morawiecki doszli do porozumienia ws. likwidacji OFE Fot. STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS
Elżbieta Rafalska i Mateusz Morawiecki doszli do porozumienia ws. likwidacji OFE

- Szukamy dobrego rozwiązania, ale ciągle trwają prace nad oceną skutków regulacji i doprecyzowaniem ostatecznego kształtu - mówiła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o projekcie likwidacji Otwartych Funduszów Emerytalnych.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że resorty rozwoju i pracy porozumiały się w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Z informacji podawanych przez dziennik wynika, że wicepremier Mateusz Morawiecki ostatecznie przekonał minister Elżbietę Rafalską do swojego pomysłu. To oznacza, że 25 proc. zgromadzonych w OFE składek przejmie państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne. Pieniądze przyszłych emerytów staną się ich prywatnymi oszczędnościami, więc będą mogli decydować, w co je inwestować.

Czytaj także: Ministrowie się porozumieli, więc reforma OFE już pewna. Wyjaśniamy, co to oznacza dla Polaków

Rafalska, pytana w środę w TV Republika o doniesienia "DGP" podkreśliła, że "nie chodzi o przekonanie (jej przez Morawieckiego do zmian w projekcie - przyp. red.), chodzi bardziej o porozumienie i to, że resorty ze sobą współpracowały".

Jest zielone światło dla likwidacji OFE. Gdzie trafią pieniądze? Zobacz wideo:


Minister Rafalska jeszcze nie widziała projektu

- Stawialiśmy nasze określone oczekiwania i nasze warunki, ale jeszcze nie mamy ostatecznego kształtu, żebyśmy mogli się do tego odnieść. Mówiłam o tym, że ta współpraca była intensywniejsza niż wtedy, kiedy powstał projekt, i szukamy dobrego rozwiązania, ale ciągle trwają prace nad oceną skutków regulacji i doprecyzowaniem ostatecznego kształtu - zaznaczyła szefowa resortu pracy.

Jak dodała, projekt jest przed konsultacjami i jeszcze go nie widziała, w związku z czym nie wie, czy wszystkie stawiane przez resort pracy warunki zostały spełnione.

- Projekt miał być złożony w terminie wrześniowym. Zobaczymy, czy te terminy będą dochowane. Na pewno nie jest chyba możliwe wcześniejsze wejście w życie niż 1 lipca, bo to wymaga też odpowiedniego vacatio legis - zaznaczyła Rafalska. - Nie jestem zwolenniczką rozpętania dużej dyskusji na temat tego projektu, który jeszcze nie jest w konsultacji społecznej - dodała.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Nmh
2018-03-11 12:30
Rafalska jak to fajnie dzieli sie kradzione. Jak ja cie babsko nienawidze zlodzieje. Zarob najpierw potem rozdawaj
Marcin
2017-08-25 04:43
Najpierw jedzni teraz drudzy zlodzieje i oszusci. Obnizcie swoje pensje a nie zabierajcie ludzkich ciezko zarobionych pieniedzy.
Jarek
2017-08-24 20:07
Poprzednia opcja zrobiła zamach na emerytury, teraz druga opcja robi kolejny.
Pokaż wszystkie komentarze (13)