Notowania

turcja
28-05-2018 (10:50)

Rollercoaster na lirze. Miną tygodnie zanim sytuacja zostanie opanowana

W centrum uwagi jest bank centralny i dyktatorski prezydent Turcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)
Recep Tayyip Erdogan jest prezydentem Turcji.

Rynki finansowe coraz bardziej niepokoją się sytuacją w Turcji. Objawem tego są bardzo mocne wahania wartości tamtejszej waluty. W centrum uwagi jest bank centralny i dyktatorski prezydent.

Turcja ciągle jest na celowniku spekulantów. Po kilku tygodniach bardzo mocnego osłabienia tamtejszej waluty, w poniedziałek lira odrabia straty. O poranku zyskiwała do dolara ponad 2 proc., co jak na rynek forex jest dużą zmianą.

- W ciągu najbliższego miesiąca zmienność na tej walucie pozostawać będzie ogromna i, mimo podniesienia stóp procentowych, nie można wykluczać dalszej przeceny liry - ostrzega Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku. - Turecki prezydent jest zdecydowanym przeciwnikiem stóp procentowych i wbrew teorii ekonomii uważa, że napędzają one inflację.

Jak dodaje, sytuację liry komplikują rosnące notowania ropy naftowej, które przyczyniają się do pogłębiania deficytu handlowego oraz tworzą nienajlepszy sentyment wobec rynków wschodzących.

Lira od początku roku straciła względem dolara już ponad 20 proc. W stosunku do złotego osłabiła się o 16 proc. W ostatnich dniach jej przecena przyspieszyła po tym, jak prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział przejęcie odpowiedzialności za politykę monetarną po przyspieszonych wyborach zapowiedzianych na 24 czerwca. Mówi się w tym kontekście o próbie przejęcia kontroli nad niezależnym bankiem centralnym (odpowiednikiem naszego NBP).

Erdogan na drodze do dyktatury

- Lira nadal jest słaba, choć bank centralny ogłosił, że w razie czego będzie nadal podwyższał stopy procentowe. Nie można jednak rzec, by bank utrzymał w ten sposób pełną wiarygodność - komentuje Tomasz Witczak, analityk FMC Management.

Podczas ostatniego posiedzenia Banku Turcji zdecydowano o podniesieniu najważniejszej stawki aż o 3 pkt proc., z poziomu 13,5 do 16,5 proc. Tym samym realnie wyraźnie wzrosły koszty kredytu.

- Nie wiadomo na jak długo wysiłki te okażą się skuteczne. Przyszłość tureckiej waluty nadal rysuje się w czarnych barwach - podkreśla Roman Ziruk, ekspert Ebury.

Zwraca on także uwagę na pogarszające się nastroje inwestorów w związku z ostatnim komentarzem agencji ratingowej Fitch. Wyraziła zaniepokojenie w kwestii niezależności Banku Turcji i zasugerowała, że może dojść do obniżki ratingu kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: turcja, lira, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2018

sdSprzedadzą Merkel uchodźców, my za to zapłacimy i wyjdą z dołka.

28-05-2018

rębaczdo dzieła trzeba zniszczyć ten kozi turecki prezydencki łeb

28-05-2018

sadsadsaDyktatorscy prezydenci to wprowadzili w Republice Francuskiej podsłuchy obywateli bez zgody sądów...

Rozwiń komentarze (6)

Wybrane dla Ciebie