Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
List do szefa Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream II. Szydło: kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały

List do szefa Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream II. Szydło: kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Dziewięć państw, m.in. kraje Grupy Wyszehradzkiej, podpisały się pod listem do szefa Komisji Europejskiej, w którym przekonują, że projekt Nord Stream II zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy - powiedziała w piątek w Brukseli premier Beata Szydło.

Dziewięć państw podpisało list w sprawie Nord Stream II, który został skierowany do szefa KE Jean-Claude'a Junckera. W tym liście państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja), Łotwa, Litwa, Estonia oraz Rumunia i Chorwacja zaprotestowały przeciwko traktowaniu tej inwestycji poza standardami obowiązującymi w UE - poinformowała premier na konferencji po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli.

- Zwracamy w liście uwagę, żeby KE stosowała w stosunku do tej inwestycji zasady, które obowiązują w UE. Zwracamy uwagę, że nie jest to inwestycja, która ma wymiar ekonomiczny. Zwracamy uwagę, że ona jest zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego w Europie - powiedziała Szydło.

Sygnatariusze listu wskazali, że konieczne jest przeanalizowanie prawnych aspektów dotyczących Nord Streamu II, tak by do projektu tego miało zastosowanie prawo UE, a w szczególności trzeci pakiet energetyczny.

Regulacje te mają na celu przełamanie monopolistycznych praktyk przy dostawach surowców energetycznych na rynek unijny. Pakiet zakłada m.in. oddzielenie sprzedaży gazu od przesyłu, uzgadnianie taryf przesyłowych przez niezależnego operatora oraz zapewnienie większej liczbie operatorów dostępu do infrastruktury przesyłowej. Zastosowanie w pełni tych przepisów do Nord Stream II oznaczałoby, że własne dostawy Gazpromu przez ten rurociąg mogłyby zostać ograniczone nawet do 50 procent.

Przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej napisali też do Junckera, że realizacja Nord Stream II niesie ze sobą potencjalne geopolityczne konsekwencje dla regionu oraz państw w bezpośrednim sąsiedztwie UE.

"W tym samym czasie Nord Stream II nie przyczynia się ani do dywersyfikacji źródeł, ani do dywersyfikacji dostawców. Zwiększy za to zależność od istniejących dróg (dostaw), co nie jest zgodne z celem legislacji energetycznej UE, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw oraz liberalizację rynku" - czytamy w piśmie.

Podczas konferencji Szydło chwaliła umieszczone we wnioskach ze szczytu zapisy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o wsparcie propozycji ws. transparentności międzyrządowych umów energetycznych oraz przewidujących współpracę państw członkowskich w razie wystąpienia kryzysu.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Przeciwnicy tego projektu wskazują, że może on zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz sprawić, że Ukraina straci znaczenie jako kraj tranzytowy. Natomiast zwolennicy Nord Stream 2 argumentują, że nowy rurociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw surowca, a ewentualne zakazanie przez Komisję Europejską jego układania - czego domagają się niektóre kraje UE, w tym Polska - określają jako ingerencję w gospodarkę wolnorynkową.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
FD
87.207.228.* 2016-03-19 17:38
Nie wychodzi nam strategia z tym gazem. List podpisały najsłabsze państwa unii (czyl. gr wyszegradzkiej)
a co z resztą państw- ogłaszają votum separatum? . Gazociąg ziemny Jamal nie jest w rejestrze polskich gazociągów. Jest własnością EuropolGaz SA - 48% własność PGNiG, 48% Gazprom, 4% Gas Trading. W Gas Tradingu (4%) w ub.roku nieznaczną większość uzyskał PGNiG . Druga nitka Jamal II, która miał byc prowadzona przez RP upadła w zwiazku z utratą zaufania do gazprom. Port LNG przez naszych strategów okrzykniety za port niezależności gazowej jest wyjatkowo kosztowną konfiguracją (zapomniano, że niezależność można uzyskać kupując gaz na hubie w austriackim Baumgarten) . Do Świnoujscia przypłynął 11 grudnia potężna gazowiec Al-Nuaman, druga dostawa była 9 lutego. Al-Nuaman jest wyczarterowany przez Quatar-Gas. Jeśli ceny są na bazie CIF ( a to jest tajne, jaka baza dostawy) to Katar organizuje dostawę. Ceny gazu dla domów nie ulegną zmniejszeniu pomimo obnizki cen rynkowych, bo musimy spłacic inwestycję LNG . Z energetyką opartą (na węglu kamiennym )wychodzi nam na razie lepiej.
al405
213.108.112.* 2016-03-19 17:20
I stalo się . Istniała taka fajna UE , mieli dobrze , nikt im nie bruzdzil. I raptem przyjęli ludy Słowian i co ? i znowu robią rewolucję, bo chcą przewodzić , kłóci się . Tylko ci wczesniejsi czlonkowie UE powrócić mogą do starych zasad i wystawia rachunek taki że tym biednym Słowianom będzie się śnił po nocach. Nie wiem czy po cichu o tym nie myślą? . A wtedy nasi dawni sąsiedzi byli czlonkowie RWPG i Ukladu Warszawskiego zaprosza nas na Plac Czerwony by złożyć hołd przed Mauzoleum Lenina , bo jak mowi przyslowie ,, Lenin wiecznie żywy,, , a wtedy sklafajacy hold dodadzą i tow Putin . Hura , hura hura.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
hy8904
93.159.154.* 2016-03-19 17:08
PIS wygrał wybory dzięki takim populistycznym inicjatywom, ale na razie nie robi nic sensownego i konkretnego co może się przełożyć na wynik w następnych wyborach, z tych wszystkich państw dla Polski ma to najmniejsze znaczenie
Zobacz więcej komentarzy (22)