Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
litwa
28.01.2009 18:05

Litwa na granicy bankructwa?

Unijna komisarz Grybauskaite powiedziała, że obecnie nie widzi potrzeby zaciągania pożyczki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP? EPA)

Unijna komisarz Dalia Grybauskaite (na zdjęciu) powiedziała, że Litwa znalazła się na granicy bankructwa. Komisarz uprzedziła premiera Andriusa Kubiliusa, że dalszy wzrost napięcia społecznego może przynieść niewypłacalność państwa.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw programowania finansowego i budżetu, która przebywa na Litwie z dwudniową wizytą, uważa jednak, że kraj na razie sobie poradzi.

Po spotkaniu z prezydentem Valdasem Adamkusem Grybauskaite powiedziała, że obecnie nie widzi potrzeby zaciągania pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Podkreśliła, że Litwie nie grozi dewaluacja waluty narodowej - lita. Grybauskaite pozytywnie oceniła też antykryzysowy plan rządu: likwidację wszystkich ulg podatkowych i zmniejszenie kosztów zarządzania. Plan spowodował jednak znaczny wzrost cen niemal wszystkich artykułów codziennego użytku i duży sprzeciw społeczny.

12 dni temu przed gmachem litewskiego Sejmu odbył się kilkutysięczny wiec protestacyjny związków zawodowych. Doszło do zamieszek. Następny wiec ma się odbyć za 6 dni.

ZOBACZ TAKŻE:


Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz