Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotnisko w Gdańsku chwali się wynikami. Rośnie liczba pasażerów

0
Podziel się:

Najwięcej pasażerów na gdańskim lotnisku obsługuje linia Wizz Air.

Lotnisko w Gdańsku chwali się wynikami. Rośnie liczba pasażerów
(Alec Wilson/Flickr.com/CC BY-SA 2.0)
bEKWzJQl

Pasażerowie podróżujący do Londynu dominowali wśród obsłużonych przez Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w pierwszym półroczu 2015 roku. Stanowili oni prawie 14 procent pasażerów wśród ogółu obsłużonych.

Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Michał Dargacz poinformował, że od początku 2015 roku w Gdańsku obsłużono 1,669 miliona pasażerów, co oznacza wzrost o 14,2 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

- Takiego wzrostu ruchu pasażerskiego w pierwszym półroczu port nie notował od 2012 roku, kiedy w Gdańsku odbywały się mecze w ramach EURO 2012 - podano. Dargacz zwrócił uwagę, że w czerwcu lotnisko w jeden weekend z powodu remontu drogi startowej było zamknięte, co oznacza nieobsłużenie około 24 tysięcy pasażerów.

bEKWzJQn

Tylko w czerwcu 2015 roku w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużono ponad 348 tysięcy pasażerów, co oznacza 6,2-procentowy wzrost w stosunku do czerwca ubiegłego roku.

Port poinformował, że w pierwszym półroczu 2015 roku najwięcej pasażerów przewieziono do Londynu (ponad 228 tysięcy), Warszawy (ponad 184 tysiące) i do Oslo (ponad 128 tysięcy). Najbardziej wypełnione były samoloty do Bristolu (w 94,6 procent), Reykjaviku (92,6 procent) i Manchesteru (91,6 procent). Samoloty do Mediolanu i do Rzymu były wypełnione tylko w około 86 procentach.

W pierwszym półroczu 2015 roku największy udział w przewozach z Gdańska miały Wizz Air (49,6 procent) i Ryanair (24,5 procent), następnie Lufthansa (8,3 procent) i PLL LOT (7,6 procent).

Port Lotniczy Gdańsk w pierwszym półroczu obsłużył 80,6 tysiąca osób w ruchu czarterowym, co oznacza spadek o 4 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jako główny powód tego zjawiska port podaje ograniczenia operacyjne lotniska, to jest skróconą drogę startową w kwietniu i maju oraz zamknięcie lotniska w dniach 13-14 czerwca.

bEKWzJQt

W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy dobiega końca ostatni etap inwestycji w zakresie podniesienia kategorii podejścia, z tzw. CAT I na CAT II. Obecnie trwa certyfikacja.

Dzięki podniesieniu kategorii podejścia lotnisko będzie mogło przyjmować samoloty lądujące przy zasięgu widzialności na drodze startowej 350 m. Starty będą możliwe przy zasięgu widzialności 125 m. Dotychczasowe wartości to odpowiednio 550 i 450 metrów. Dargacz podał, że prawdopodobnie będzie to możliwe jeszcze w tym roku.

W sierpniu na gdańskim lotnisku otwarta ma być dla pasażerów część przylotowa nowego terminalu. Obecnie pasażerowie przylatujący do Gdańska korzystają ze starego terminalu.

Pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w Polsce, po Warszawie i Krakowie. W 2014 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 3,288 miliona pasażerów (wzrost o 15,6 procent w stosunku do 2013 roku) i osiągnął zysk netto w wysokości ponad 29 milionów złotych.

bEKWzJQO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)