Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
09.10.2016 14:00

Lotnisko w Szymanach odprawi we wtorek 30-tys. pasażera. Popularność lotniska zaskoczyła nawet zarządzających

Lotnisko w Szymanach jest bardziej popularne, niż zakładano podczas jego otwierania - we wtorek port odprawi 30-tys. pasażera - poinformował prezes portu Olsztyn-Mazury Leszek Krawczyk. Największa popularnością cieszą się loty z Mazur do Londynu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Waszczuk)

Władze samorządowe woj. warmińsko-mazurskiego podczas otwierania lotniska w Szymanach na początku tego roku przyznawały, że "będzie dobrze, jak do końca roku lotnisko odprawi 30 tys. pasażerów". Jak wyjaśnia członek zarządu województwa Marcin Kuchciński, liczba ta wynikała z unijnych przepisów dotyczących wsparcia finansowego w budowie lotniska. - Gdybyśmy tych założeń nie spełnili, wówczas moglibyśmy mieć kłopoty, może wiązałoby się to z korektami finansowymi. Ale pułap ten jest osiągnięty, więc nie mamy się czym martwić - powiedział Kuchciński.

30-tys. pasażer ma przylecieć we wtorek lotem z Londynu. - To właśnie loty do Londynu cieszą się największą popularnością. Niemal każdy lot jest kompletnie obłożony i to w dwie strony - przyznał prezes portu Olsztyn-Mazury w Szymanach Leszek Krawczyk.

Z lotniska w Szymanach realizowane są obecnie loty krajowe do Wrocławia i Krakowa (latem były to także loty do Warszawy) oraz do Monachium, Berlina i Londynu (Luton). W listopadzie z Szyman zostaną także uruchomione połączenia na inne londyńskie lotnisko - Stansted.

Krawczyk przyznał, że wkrótce z lotniska w Szymanach zostanie uruchomione kolejne połączenie międzynarodowe. Jego szczegóły mają być podane w nadchodzącym tygodniu.

Z badań lotniska w Szymanach wynika, że z tego portu korzystają nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale także województwa podlaskiego (Suwałki, Białystok, Łomża) i mazowieckiego (Ostrołęka). Zdarzają się także pasażerowie z Elbląga, czy Lublina.

Kuchciński zwrócił uwagę, że port lotniczy w Szymanach wyraźnie wspomaga rozwój branży turystycznej w regionie. - Pojawiła się m.in. oferta wycieczek fakultatywnych dla gości hotelowych, co się cieszy sporą popularnością - przyznał.

Zakończona na początku tego roku rozbudowa dawnego powojskowego lotniska w Szymanach kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogą wojewódzką nr 57.

Władze spółki "Warmia i Mazury" planują już kolejne inwestycje; chcą m.in. powiększyć płytę postojową o jedno stanowisko i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przed terminalem.

Tagi: gospodarka, lotnictwo, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2016

JerryRewelacja. To wychodzi 100 pasażerów dziennie ( jeden samolot). I wszyscy nagle do Londynu. Chyba na jesień odbywa się rotacja na zmywaku.

09-10-2016

adammieszkam 30 km od olsztyna i korzystam z tego lotniska . Za tydzien leci do mnie zona, za miesiac dzieci. Oczywiście w odwiedziny. Ciesze sie ze … Czytaj całość

09-10-2016

aynaTylko gratulować. Jak ważne jest myślenie o małej ojczyźnie.

Rozwiń komentarze (25)