Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotos dla Rosjan? Tusk nie wyklucza

0
Podziel się:

Szef rządu uważa, że nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie nie inwestorom z jakiegokolwiek kraju

Lotos dla Rosjan? Tusk nie wyklucza
(LOTOS Jasło S.A.)
bFdYnETF

_ - Północ Polski staje się energetycznym sercem kraju _ - powiedział premier Donald Tusk, który oglądał nowe instalacje rafinerii Grupy Lotos. Zapowiedział, że we wrześniu-październiku będzie wiadomo, jakie jest zainteresowanie prywatyzacją spółki.

_ - Z wielką satysfakcją goszczę w rafinerii. Bo po wielu latach trafiam tu w zupełnie innej roli, niż wtedy, gdy w latach 80. pracowałem z moimi kolegami na tych instalacjach jako malarz przemysłowy. Wisiałem trochę na tych kominach, świeczkach, na tym dukcie, który odprowadza spaliny od największego komina. Trochę tutaj zdrowia i energii zostawiliśmy. Ale ja nie poznaję tej rafinerii _ - podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę na instalacje w rafinerii gdańskiej z ostatniego programu inwestycyjnego, który - jak podkreślił - uczynił ją jedną z najnowocześniejszych w całej Europie.

bFdYnETH

[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t75272.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/rzad;chce;tanszych;paliw;zmieni;prawo,91,0,801883.html) Rząd chce tańszych paliw. Zmieni prawo?

Szef rządu powiedział, że cała Polska północna, a więc Gdańsk z rafinerią, Żarnowiec z planami jądrowymi, Świnoujście, gdzie ma powstać terminal gazowy czy Goleniów z tłocznią gazu - staje się _ energetycznym sercem _ kraju.

- _ To przemyślana strategia, która ma pozwolić na zwiększone bezpieczeństwo energetyczne (...) dla przyszłych pokoleń _ - powiedział.

Według prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, w Gdańsku został zakończony największy od 20 lat proces inwestycyjny rafinerii. _ - Oddajemy do ruchu ostatnie instalacje, które będą przynosić chwałę i chlubę dla pracujących tu ludzi, dobre wyniki dla Pomorza i dla polskiej gospodarki _ - powiedział Olechnowicz.

bFdYnETN

Tusk odwiedził nowe instalacje rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, powstałe w ramach _ Programu 10+ _. Obejmuje on modernizację gdańskiej rafinerii i ma wartość około 1,43 mld euro. W jego ramach uruchomiono już m.in. instalację hydroodsiarczania oleju napędowego, kompleks aminowo-siarkowy, wytwórnię wodoru oraz zakończono budowę destylacji atmosferyczno-próżniowej.

Zdaniem premiera, Polska staje się samowystarczalna, jeśli chodzi o przerób ropy naftowej. _ - Te 22 mln ton ropy naftowej, które nasze krajowe rafinerie przerabiają, to jest właściwie samowystarczalność _ - powiedział. Dodał, że plany dotyczące rafinerii _ są oczywiście ambitniejsze _, ponieważ popyt na ich produkty będzie rósł.

- _ Będziemy chcieli uczynić wszystko, żeby paliwa były nie tylko dostępne (...), ale też możliwie tanie, co w dzisiejszych czasach brzmi jako szczególnie trudne wyzwanie _ - zaznaczył.

bFdYnETO

Premier odniósł się także do prywatyzacji Lotosu. Powiedział, że około września-października powinno być wiadomo, _ na jakim poziomie finansowym potencjalni inwestorzy wyceniają wartość rafinerii _.

*Grupa Lotos *jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju.
Strategia zakłada 1,2 mln ton ropy wydobycia własnego w 2015 roku.

- _ Będziemy oceniali wspólnie z szefostwem rafinerii i resortem skarbu, na ile satysfakcjonujące są te sygnały, które otrzymamy dzięki rozpoczęciu procesu prywatyzacji _ - podkreślił.

Dodał, że _ to musi się bilansować - interes narodowy, interes samej rafinerii musi być na pierwszym miejscu _.

bFdYnETP

Resort skarbu zaprosił pod koniec października 2010 r. inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących około 53 proc. kapitału zakładowego.

Na początku marca trzy firmy poprosiły ministerstwo o przedłużenie terminu na składanie ofert wstępnych do 29 kwietnia. MSP ma poinformować do 13 maja o swojej decyzji w sprawie rozpatrzenia odpowiedzi złożonych przez inwestorów.

Szef rządu ocenił, że nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie _ nie _ inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Zainteresowanie prywatyzacją spółki sygnalizowali wcześniej m.in. Rosjanie.

_ - Ze względu na pozycję surowcową Rosji i na nasze częściowe - Bogu dzięki - tylko, ale jednak uzależnienie od strony rosyjskiej, wskazana jest pewna ostrożność i powściągliwość _ - powiedział premier. Zaznaczył, że _ na pewno nie będzie jakichś ideologicznych zakazów na robienie wspólnych interesów. - Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy _ - dodał.

bFdYnETQ

Premier zagwarantował, że wspólnie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem i prezesem Grupy Lotos będą wykazywali się _ wystarczającą czujnością _. _ - To nie będzie rewolucyjna czujność, ale wystarczająca, żeby nie popełnić żadnego błędu _ - podkreślił. Dodał, że pieniądze są w dzisiejszym świecie najbardziej poszukiwanym towarem i wszędzie tam, gdzie można sprowadzić inwestora do Polski - rząd to zrobi. _ - Nie ma kraju, który wzgardziłby pieniędzmi inwestorów i Polska nie jest krajem, który może się od inwestorów odwracać _ - zaznaczył Tusk.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t135927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wreszcie;doczekamy;sie;dywersyfikacji;dostaw;gazu;ceny;spadna,26,0,799258.html) Wreszcie doczekamy się dywersyfikacji dostaw gazu. Ceny spadną? Przez gazoport w Świnoujściu, ma przepływać nawet 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t79101.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lotos;dla;rosjan;pawlak;nie;bylo;mowy,214,0,703446.html) Lotos dla Rosjan? Pawlak: Nie było mowy Wicepremier zaprzeczył jakoby rozmawiał o sprzedaży rafinerii, gdy podpisywano umowę gazową.
bFdYnEUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)