Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Mafia śmieciowa" zarabia miliony złotych. Pisze o tym brytyjska prasa

33
Podziel się:

Na wywozie śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski „mafia śmieciowa” zarabia miliony złotych. O procederze pisze brytyjski dziennik "The Telegraph". Śmieci trafiają do naszego kraju, a tu zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach.

50 tys. ton spalonych w Zgierzu to 11 mln zł na czysto.
50 tys. ton spalonych w Zgierzu to 11 mln zł na czysto. (Lukasz Szelag/REPORTER)
bESSrXYl

Na wywozie śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski „mafia śmieciowa” zarabia miliony złotych. O procederze pisze brytyjski dziennik "The Telegraph". Śmieci trafiają do naszego kraju, a tu zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach.

Dziennik zaznaczył, że po wprowadzeniu w styczniu przez Chiny zakazu importu plastiku przeznaczonego na recykling, Polska stała się szóstym co do wielkości odbiorcą brytyjskich śmieci na świecie i drugim w Unii Europejskiej, tuż za Holandią, przyjmując prawie 12 tys. ton plastiku.

W ocenie gazety jest to efekt "systemu, który jest przeżarty korupcją i w ewidentny sposób nieodpowiedni" dla przetwarzania odpadów.

bESSrXYn

"Polskę tak przytłoczyło to nowe zapotrzebowanie, że premier Mateusz Morawiecki zagroził nawet całkowitym zakazem importowania odpadów, w tym plastiku z Wielkiej Brytanii, dopóki system nie zostanie dostosowany do realizacji swoich celów" - napisał dziennik.

Szef brytyjskiego stowarzyszenia branży recyklingowej Simon Ellin ostrzegł, że W. Brytania "musi przestać spychać ten problem na innych".

Plaga pożarów w Polsce

W ciągu ostatnich tygodni co chwilę płonęły w Polsce składowiska z odpadami. We wszystkich pożarach z dymem poszły odpady trudne lub niemożliwe do przetworzenia i drogie w składowaniu. Branża mówi o celowych podpaleniach. Tę wersje uwiarygadniają zyski. 50 tys. ton spalonych w Zgierzu to 11 mln zł na czysto i właśnie na przykładzie tego pożaru "Telegraph" omówił proceder.

bESSrXYt

Jak już pisaliśmy w WP, firma zajmująca się magazynowaniem śmieci w Zgierzu, gdzie doszło do ostatniego z serii pożarów, prowadzi wysypisko nielegalnie. W stosunku do niej prowadzona jest już kontrola. Wicemarszałek województwa wprost sugeruje, że pożar nie jest przypadkiem.

Jak zaznaczył brytyjski dziennik, "zgodnie z wygodnym dziwactwem w polskim prawie odpowiedzialność za uprzątanie skutków pożarów takich jak w Zgierzu spoczywa na władzach lokalnych", a nie na firmach importujących i przetwarzających odpady.

ZOBACZ: * *Rząd wypowiada wojnę mafii śmieciowej. Będą zmiany w prawie

bESSrXYu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESSrXYO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(33)
Bo.
3 lata temu
Całkowity zakaz wwożenia jakichkolwiek śmieci!!!
EYE
3 lata temu
a "Gammore" wizieli? taki i podobne business juz mafia wloska robila lata temu
aksan
3 lata temu
Tak skorzy do "komisji śledczych" a jakoś nic nie słychać o komisji w sprawie afer śmieciowych
bESSrXYP
polakko
3 lata temu
ten kraj od dawna jest śmietnikiem UE bo to co najcenniejsze juz rozkradziono To tępe bydło klaszcze w łapki oprawcom którzy na to pozwolili i jeszcze plują na ten kraj. Głupi oj głupi ten naród
Mary
3 lata temu
Dlaczego nie ma mojego komentarza????
...
Następna strona