Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marek Belka przewodniczącym Komitetu Rozwoju BŚ i MFW

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Marek Belka został ponownie wybrany na przewodniczącego Komitetu Rozwoju, który jest wspólnym forum Banku Światowego (BŚ) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Marek Belka przewodniczącym Komitetu Rozwoju BŚ i MFW
(Adam Guz/Reporter)

Prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Marek Belka został ponownie wybrany na przewodniczącego Komitetu Rozwoju, który jest wspólnym forum Banku Światowego (BŚ) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - podał bank centralny.

_ - W blisko 40-letniej historii tej instytucji prezes NBP jest pierwszym przedstawicielem Europy, któremu powierzono sprawowanie funkcji przewodniczącego i piątym - spośród 21 dotychczasowych przewodniczących, który został wybrany na drugą kadencję _ - podkreślono w komunikacie.

Komitet Rozwoju, czyli Wspólny Ministerialny Komitet Rad Gubernatorów Banku i Funduszu ds. Transferu Zasobów do Krajów Rozwijających się, działa od 1974 r. Jest ciałem doradczym dla Rad Gubernatorów Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawach związanych z rozwojem, w tym w kwestii udzielania wsparcia finansowego państwom rozwijającym się.

W skład Komitetu wchodzi 25 członków reprezentujących państwa należące do obu instytucji (BŚ i MFW). - _ To najważniejszy organ doradczy dla Grupy Banku Światowego, wytyczający ogólne kierunki jej działalności _ - wskazano w komunikacie.

Dodano, że przewodniczący Komitetu, oprócz koordynowania i prowadzenia jego posiedzeń, bierze udział m.in. w spotkaniach ministerialnych G20, posiedzeniach Rady Społeczno-Gospodarczej ONZ (ECOSOC) oraz w wybranych spotkaniach organizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jej agendy.

_ - Obecna kadencja prof. Marka Belki przypada na bardzo ważny dla Grupy Banku Światowego okres wdrażania nowej strategii, której celem jest eliminacja skrajnego ubóstwa do 2030 r. i zmniejszanie różnic w poziomie dochodów między najuboższymi i najbogatszymi warstwami dochodowymi w poszczególnych krajach (tzw. promoting shared prosperity) _ - czytamy w komunikacie.

Wybór przewodniczącego odbywa się zazwyczaj co dwa lata. Na pierwszą kadencję Marek Belka został wybrany w listopadzie 2011 r., zastępując na tym stanowisku ministra finansów Bahrajnu Ahmeda bin Mohammeda Al Khalifa.

Marek Belka w 1990 r. został doradcą i konsultantem w resorcie finansów, a następnie Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Centralnym Urzędzie Planowania. W 1996 r. objął stanowisko konsultanta BŚ. Z kolei w latach 1994-1996 był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, a następnie doradcą ekonomicznym prezydenta RP.

Dwukrotnie pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów (w 1997 r. oraz w latach 2001-2002), a w latach 2004-2005 był premierem Polski. W 2003 r. był szefem koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku, a później dyrektorem ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku; odpowiadał m.in. za reformę walutową, stworzenie nowego systemu bankowego i nadzór nad gospodarką.

Szefem Narodowego Banku Polskiego Marek Belka jest od czerwca 2010 r. W styczniu 2011 r. został wybrany na trzyletnią kadencję do Komitetu Sterującego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB). Od czerwca ubiegłego roku jest przewodniczącym Komitetu Sterującego Inicjatywy Wiedeńskiej 2, a od maja 2013 r. członkiem Central Bank Governance Group, działającej w ramach Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei (BIS).

Czytaj więcej w Money.pl
Niskie stopy procentowe zaszkodzą złotemu? Szef NBP tłumaczy, dlaczego kierowany przez niego bank ma nieco inną politykę niż wiele banków centralnych na świecie.
Belka zdradza, ile zarobił Narodowy Bank Polski - _ 95 proc. zysku zostanie przelanych do budżetu państwa, o ile oczywiście Rada Ministrów przyjmie sprawozdanie finansowe _- powiedział Belka.
NBP wycofuje groszówki. Już wiadomo jak Narodowy Bank Polski zaprezentował projekt zmian ustawowych, który umożliwiłby zaokrąglanie płatności do pięciu groszy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)