Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mario Monti chce zmieniać Włochy i Europę

0
Podziel się:

Polityk przedstawił plan działań na najbliższy rok. Ujawnił, co zamierza robić.

Mario Monti chce zmieniać Włochy i Europę
(PAP/EPA)

Premier Mario Monti oświadczył, że nie wystartuje w najbliższych wyborach. Jest jednak gotowy stanąć na czele formacji politycznej, która zgodzi się na przedstawiony przez niego plan.

Aktualizacja: 14:15

Na konferencji prasowej zaprezentował agendę działań na najbliższy rok, które miałyby _ zmienić Włochy, zreformować Europę _. Skupia się on na unikaniu _ bardzo niebezpiecznych kroków w tył i kontynuowaniu rozpoczętych reform _ - mówił Monti.

Wyraził nadzieję, że plan zostanie zaakceptowany przez większość parlamentarną. Mario Monti zadeklarował również, że jeśli _ wiarygodna siła polityczna _ zaproponuje mu stanowisko premiera, rozważy taką możliwość.

Mario Monti podał się do dymisji w piątek, tuż po przyjęciu przez włoski parlament budżetu na przyszły rok. To rezultat wycofania poparcia dla niego przez partię Silvio Berlusconiego.

Na konferencji prasowej Mario Monti mówił, że Włochy wyszły z kryzysu zadłużenia. Podkreślił, że zawsze był przekonany, iż jego kraj ma potencjał, by samemu uporać się z recesją. Oświadczył również, że jest zakłopotany zachowaniem Silvio Berlusconiego, który raz wspiera jego rząd, raz go atakuje.

Przyspieszone o dwa miesiące wybory parlamentarne odbędą się 24 i 25 lutego. Zdaniem ekspertów, to, czy szef powołanego na czas kryzysu rządu wystartuje w przedterminowych wyborach parlamentarnych, jest ważne nie tylko dla Włochów, ale przede wszystkim dla strefy euro.

Europejscy liderzy obawiają się, że do władzy może wrócić Silvio Berlusconi, co nie wróżyłoby nic dobrego dla borykającej się z kryzysem strefy euro. Doktor Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że Mario Monti nie ma wyjścia i w polityce pozostać musi.

Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Wojciech Lorenz zwraca uwagę na fakt, że wiarygodność Mario Montiego gwarantowała wzrost zaufania inwestorów do kraju pogrążonego w kryzysie.

Czytaj więcej w Money.pl
Na decyzję tego polityka czeka cała Europa Przed rozwiązaniem parlamentu, szef rządu był namawiany do udziału w wyborach. Co zdecyduje?
Jest oficjalna data wyborów we Włoszech Kilka godzin temu prezydent Giorgio Napolitano rozwiązał parlament. Decyzja ta jest następstwem piątkowej dymisji gabinetu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)