Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

McDonald's przegrał ze skarbówką przed NSA. Finał sporu o obniżoną stawkę VAT

8
Podziel się:

Prawo podatkowe w kwestii stosowania stawek VAT w gastronomii bywa niejasne.

McDonald's od 2016 roku z reguły stosuje 8 proc. stawkę VAT.
McDonald's od 2016 roku z reguły stosuje 8 proc. stawkę VAT.
bEBYhiad

Gotowe dania serwowane i spożywane w barach szybkiej obsługi powinny być objęte 8 proc., a nie 5 proc. stawką VAT. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, kończąc spór jednego z franczyzobiorców McDonald's z fiskusem. Niekorzystny dla fast foodu wyrok może mieć poważne konsekwencje dla branży gastronomicznej.

Jak informuje "Forbes", wyrok NSA dotyczy dań, które są spożywane wewnątrz lokalu. Sąd stwierdził, że stawka 5 proc. mogła być stosowana tylko w przypadku sprzedaży dań na wynos.

NSA uznał, że stawka 5 proc. jest niewłaściwa, ponieważ od 2016 roku obowiązuje stawka 8 proc. w przypadku dań podawanych i spożywanych w barach szybkiej obsługi.

bEBYhiaf
Zobacz także: Wideo: rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Wyrok oznacza, że gdański franczyzobiorca McDonald'sa będzie musiał zapłacić wstecz zaległy podatek. Przedsiębiorca musi zwrócić fiskusowi różnicę pomiędzy pięcio- a ośmioprocentową stawką.

Prawo podatkowe w kwestii stosowania stawek VAT w gastronomii bywa niejasne. 5-proc. podatek obowiązuje w przypadku dostawy gotowych posiłków i dań, a 8-procentowy usług związanych z wyżywieniem. Rozgraniczenie między tymi dwoma kategoriami w praktyce jest nieostre.

bEBYhial

Urzędy skarbowe w indywidualnych interpretacjach podatkowych skłaniały się ku stosowaniu 5-procentowej stawki w fast foodach, a takie stanowisko przyjmowało także nawet Ministerstwo Finansów.

Od 2016 roku resort finansów stoi jednak na stanowisku, że fast foody nie serwują gotowych towarów, lecz świadczą usługę gastronomiczną, dlatego powinny stosować 8 proc. stawkę.

Wyrok NSA może oznaczać, że w sądy w podobnych sprawach postanowią orzekać podobnie, a to może oznaczać kłopoty dla wielu firm gastronomicznych. Konieczność zapłaty niedopłaconego podatku może nawet oznaczać plajtę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEBYhiaG
podatki
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Jarek1
3 lata temu
Przykręcać im śrubę za kosmiczne ceny tej padliny.
Pracownik gda...
3 lata temu
Stawka 5% byla stosowana tylko w przypadku pakowania zamówienia na wynos (nie w przypadku wydawania na tacy) w oparciu o dwie interpretacje indywidualne. Po wygranej w wyborach nowy rzad w lipcu 2016 wydał interpretację ogólną. Od dnia kolejnego wszystkie zamówienia byly objęte stawką 8%. Wyrok dotyczy różnicy w podatku za 5 lat podatkowych WSTECZ, kiedy restauracja opierała się na interpretacjach indywidualnych, a nie lat 2016-2018. To jest przykład działania prawa wstecz w poszukiwaniu pieniędzy na 500+, 300+, ect. Tylko dlaczego nawet NSA nie widzi problemu w takim działaniu urzędów na rzecz budżetu?
wers
3 lata temu
Wszytko przez to ża VAT jest nierówny, powinna być jedna stawka, tylko wtedy co by robili doradcy podatkowi, US i inne firmy.
bEBYhiaH
Observe
3 lata temu
Chodzi o fast foody i jedzenie na wagę, które sprzedają w centrach handlowych na food cort. Mądrzy doradcy Macdonalda interpretowali przepisy w ten sposób, że niby klient podchodząc do lady Macdonalda i tam"wynosi" jedzenie, chociaż tak naprawdę znajduje się w obrębie obiektu i nigdzie nie wynosi i nie wywozi. Stawka była zaniżana z premedytacją, więc niestety trzeba płacić i dotyczy to również firmy sprzedając na foodcortach np. jedzenie na wagę. Myślę, że każdy z takich punktów w galeriach handlowych ma do dopłaty około 1 mln zł
Ksiądz probos...
3 lata temu
Wszystkim zabrać kasę którą mają i zarabiają a potem sprawiedliwie rozdzielić, swoim więcej innym mniej a wrogom nic.