Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

McDonald's przegrał ze skarbówką przed NSA. Finał sporu o obniżoną stawkę VAT

8
Podziel się:

Prawo podatkowe w kwestii stosowania stawek VAT w gastronomii bywa niejasne.

McDonald's od 2016 roku z reguły stosuje 8 proc. stawkę VAT.
McDonald's od 2016 roku z reguły stosuje 8 proc. stawkę VAT.

Gotowe dania serwowane i spożywane w barach szybkiej obsługi powinny być objęte 8 proc., a nie 5 proc. stawką VAT. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, kończąc spór jednego z franczyzobiorców McDonald's z fiskusem. Niekorzystny dla fast foodu wyrok może mieć poważne konsekwencje dla branży gastronomicznej.

Jak informuje "Forbes", wyrok NSA dotyczy dań, które są spożywane wewnątrz lokalu. Sąd stwierdził, że stawka 5 proc. mogła być stosowana tylko w przypadku sprzedaży dań na wynos.

NSA uznał, że stawka 5 proc. jest niewłaściwa, ponieważ od 2016 roku obowiązuje stawka 8 proc. w przypadku dań podawanych i spożywanych w barach szybkiej obsługi.

Zobacz także: Wideo: rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Wyrok oznacza, że gdański franczyzobiorca McDonald'sa będzie musiał zapłacić wstecz zaległy podatek. Przedsiębiorca musi zwrócić fiskusowi różnicę pomiędzy pięcio- a ośmioprocentową stawką.

Prawo podatkowe w kwestii stosowania stawek VAT w gastronomii bywa niejasne. 5-proc. podatek obowiązuje w przypadku dostawy gotowych posiłków i dań, a 8-procentowy usług związanych z wyżywieniem. Rozgraniczenie między tymi dwoma kategoriami w praktyce jest nieostre.

Urzędy skarbowe w indywidualnych interpretacjach podatkowych skłaniały się ku stosowaniu 5-procentowej stawki w fast foodach, a takie stanowisko przyjmowało także nawet Ministerstwo Finansów.

Od 2016 roku resort finansów stoi jednak na stanowisku, że fast foody nie serwują gotowych towarów, lecz świadczą usługę gastronomiczną, dlatego powinny stosować 8 proc. stawkę.

Wyrok NSA może oznaczać, że w sądy w podobnych sprawach postanowią orzekać podobnie, a to może oznaczać kłopoty dla wielu firm gastronomicznych. Konieczność zapłaty niedopłaconego podatku może nawet oznaczać plajtę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Jarek1
6 lat temu
Przykręcać im śrubę za kosmiczne ceny tej padliny.
Pracownik gda...
6 lat temu
Stawka 5% byla stosowana tylko w przypadku pakowania zamówienia na wynos (nie w przypadku wydawania na tacy) w oparciu o dwie interpretacje indywidualne. Po wygranej w wyborach nowy rzad w lipcu 2016 wydał interpretację ogólną. Od dnia kolejnego wszystkie zamówienia byly objęte stawką 8%. Wyrok dotyczy różnicy w podatku za 5 lat podatkowych WSTECZ, kiedy restauracja opierała się na interpretacjach indywidualnych, a nie lat 2016-2018. To jest przykład działania prawa wstecz w poszukiwaniu pieniędzy na 500+, 300+, ect. Tylko dlaczego nawet NSA nie widzi problemu w takim działaniu urzędów na rzecz budżetu?
wers
6 lat temu
Wszytko przez to ża VAT jest nierówny, powinna być jedna stawka, tylko wtedy co by robili doradcy podatkowi, US i inne firmy.
Observe
6 lat temu
Chodzi o fast foody i jedzenie na wagę, które sprzedają w centrach handlowych na food cort. Mądrzy doradcy Macdonalda interpretowali przepisy w ten sposób, że niby klient podchodząc do lady Macdonalda i tam"wynosi" jedzenie, chociaż tak naprawdę znajduje się w obrębie obiektu i nigdzie nie wynosi i nie wywozi. Stawka była zaniżana z premedytacją, więc niestety trzeba płacić i dotyczy to również firmy sprzedając na foodcortach np. jedzenie na wagę. Myślę, że każdy z takich punktów w galeriach handlowych ma do dopłaty około 1 mln zł
Ksiądz probos...
6 lat temu
Wszystkim zabrać kasę którą mają i zarabiają a potem sprawiedliwie rozdzielić, swoim więcej innym mniej a wrogom nic.