Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel w Bundestagu: Rosja kwestionuje ład pokojowy w Europie

0
Podziel się:

- Postępowanie Rosji jest kwestionowaniem ładu pokojowego w Europie i łamaniem prawa międzynarodowego - powiedziała Merkel w parlamencie podczas debaty nad projektem ustawy budżetowej na rok 2015.

Merkel w Bundestagu: Rosja kwestionuje ład pokojowy w Europie
(Tim Reckmann/Flickr)
bEDPuEuZ

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dziś w Bundestagu zarzuciła Rosji, że anektując Krym i uczestnicząc w walkach we wschodniej Ukrainie kwestionuje ład pokojowy w Europie i łamie prawo międzynarodowe; uznała, że sankcje ekonomiczne są nadal konieczne.

_ Postępowanie Rosji jest kwestionowaniem ładu pokojowego w Europie i łamaniem prawa międzynarodowego _ - powiedziała Merkel w parlamencie podczas debaty nad projektem ustawy budżetowej na rok 2015.

Jak zaznaczyła, ewentualne problemy gospodarcze, których obawiała się Rosja po podpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, _ nie mogą stanowić usprawiedliwienia ani dla aneksji Krymu, ani dla bezpośredniego czy pośredniego udziału Rosji w walkach w Doniecku i Ługańsku _.

bEDPuEvb

Rosja narusza integralność terytorialną Ukrainy, mimo że w memorandum z Budapesztu w 1994 roku wspólnie z Wielką Brytanią i USA zobowiązała się do ochrony tej integralności - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel podkreśliła, że konfliktu na Ukrainie nie da się rozwiązać metodami wojskowymi. Wyjaśniła, że Berlin wspiera Ukrainę politycznie i ekonomicznie, a równocześnie zabiega o dyplomatyczne rozwiązanie sporu. Zapowiedziała, że Niemcy są gotowe do rozmów między UE a Unią Euroazjatycką.

Powiedziała, że sytuacja w Doniecku i Ługańsku jest _ daleka od zawieszenia broni _. Z tego powodu sankcje gospodarcze wobec Rosji _ są i pozostają nieodzowne _. Musimy być cierpliwi - zaznaczyła w przemówieniu przerywanym kilkakrotnie przez posłów oklaskami.

Merkel zaznaczyła, że zarówno jej rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Australii, jak i spotkania ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie z Putinem oraz szefem MSZ Siergiejem Ławrowem służyły jednemu celowi, jakim jest poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania. Demonstracyjne podkreślanie jedności poglądów kanclerz z CDU i ministra z SPD związane było z enuncjacjami prasowymi sugerującymi istnienie różnic w podejściu do Putina.

bEDPuEvh

Podczas parlamentarnej debaty największa partia opozycyjna - Lewica - oskarżyła szefową rządu o _ spychanie kraju w kierunku nowej zimnej wojny _ z Rosją. _ Niech pani odwoła sankcje. (...) Niech pani zakończy to igranie z ogniem _ - zaapelowała szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Sahra Wagenknecht, zwracając się do Merkel. Dodała, że niemiecka kanclerz _ roztrwoniła dorobek epoki odprężenia _ i _ wpędziła Europę w nową zimną wojnę, na skraj pożaru _. _ Nie ma Pani odwagi stawić czoła USA _ - podkreśliła deputowana Lewicy. Inni przedstawiciele tej partii obarczali NATO i UE odpowiedzialnością za konflikt z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDPuEvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)