Notowania

inflacja
19.06.2002 17:08

MF prognozuje stabilizację inflacji w czerwcu na 1,8-2 proc.

Polar, producent sprzętu AGD, porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnienia 872 pracowników

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Finansów przewiduje stabilizację inflacji w czerwcu na poziomie 1,8-2 proc. wobec 1,9 proc. w maju - poinformował w środę PAP Jacek Krzyślak, dyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki resoru.

'Wstępnie szacujemy stabilizację inflacji w czerwcu na poziomie 1,8-2 proc. wobec 1,9 proc. w maju' - powiedział Krzyślak.

Wiceprezesa NBP Andrzej Bratkowski powiedzial wcześniej PAP, że w czerwcu oczekuje podobnego poziomu inflacji jak w maju, kiedy spadła ona do rekordowo niskiego poziomu 1,9 proc. z 3,0 proc. w kwietniu.

Analitycy przewidują, że spadek inflacji w maju i spodziewana stabilizacja w czerwcu mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do redukcji stóp procentowych już w czerwcu o 50 pkt bazowych.

'W czerwcu inflacja powinna się utrzymywać na poziomie 1,8-1,9 proc. Wzrost inflacji może nastąpić dopiero w czwartym kwartale. Będzie to spowodowane sezonowym wzrostem cen żywności. Spowoduje on wzrost inflacji na koniec roku do 3,1 proc.' - powiedziała PAP Iwona Pugacewicz-Kowalska, ekonomistka CA IB Securities.

Ekonomiści sądzą, że inflacja na koniec roku spadnie znacznie poniżej celu inflacyjnego RPP założonego na 5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 pkt proc. Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacja na koniec roku wyniesie 3 proc.

Tagi: inflacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz