Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF przygotowuje nowelizację uszczelniającą system zwrotu VAT

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przygotowuje nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zakładającą uszczelnienie systemu zwrotu podatku VAT

- poinformował w czwartek minister finansów Jarosław Bauc.

'Najwięcej nadużyć podatkowych występuje przy zwrocie podatku VAT. Nowe propozycje mają te nadużycia ograniczyć' - powiedział Bauc.

'Analizowaliśmy różne rozwiązania i okazało się, że polskie prawo w tym zakresie, w porównaniu do Unii Europejskiej, jest najbardziej liberalne. Chcemy to zmienić' - dodał.

Minister finansów powiedział, że proponowane zmiany mają dotyczyć m.in. wyrobów rękodzieła opodatkowanego obecnie stawką obniżoną.

'Wystarczy domalować na meblach jakiś kwiatek i już wyrób kwalifikowany jest jako rękodzieło, a więc opodatkowany obniżoną stawką. To jest przykład nadużyć, które chcemy wyeliminować' - powiedział.

'Chcemy też zaostrzyć przepisy dotyczące zakładów pracy chronionej, szczególnie jeśli chodzi o ich powiązania ze spółkami-córkami' - dodał.

Projektowana przez MF ustawa zakłada też wydłużenie z 25 do 90 dni termin, w jakim urząd skarbowy jest zobowiązany dokonać zwrotu nadpłaconego podatku VAT.

'Nie jest możliwe skontrolowanie przez urzędników wszystkich złożonych wniosków o zwrot VAT' - powiedział Bauc.

Minister finansów poinformował też, że nowelizacja ustawy o VAT zakłada przekazanie uprawnień do określania wykazu czasopism specjalistycznych (opodatkowanych zerowa stawkę VAT) ministrom odpowiedzialnym za kulturę i naukę.

'Obecny wykaz, zawarty w rozporządzeniu MF, a przygotowany w oparciu o wnioski ministrów kultury i nauki jest niepełny. Nowe rozwiązanie zakłada, że rejestr czasopism specjalistycznych będzie prowadzony przez ministra kultury i nie będzie zawarty w rozporządzeniu, przez co będzie mógł być łatwo uzupełniany, gdy zajdzie taka potrzeba' - powiedział Bauc.

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)