Notowania

gminy
27.02.2009 00:36

Miasta tracą na gruntach

Gminy nie sprzedają gruntów na przetargach, bo firmy wstrzymują się z inwestycjami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Barbara Ostrowska)

Kryzys na rynku nieruchomości uderza w samorządy - czytamy w _ Gazecie Wyborczej _. Gminy nie mogą sprzedać gruntów na przetargach, bo firmy wstrzymują się z inwestycjami, a to oznacza niższe wpływy.

Zdaniem urzędników, brak chętnych na miejskie nieruchomości bierze się również stąd, że cena wywoławcza parceli wystawianych na sprzedaż ustalana jest na podstawie wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego. Ekspert zaś szacuje wartość ziemi na podstawie cen rynkowych porównywalnych terenów. Tymczasem wycena gruntu, nawet jeśli została wykonana pod koniec 2008 roku, to opierała się na kwotach obowiązujących kilka tygodni wcześniej, czyli przed kryzysem. A te nijak się mają do tego, co teraz dzieje się na rynku nieruchomości.

Samorządowcy, choć mają świadomość, że ceny ustalone przez rzeczoznawców w stosunku do dzisiejszych realiów są za wysokie, to i tak muszą je podawać w pierwszej procedurze przetargowej. Weryfikacja może nastąpić dopiero później.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Załamał sie mieszkaniowy rynek wtórny ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/zalamal;sie;mieszkaniowy;rynek;wtorny,154,0,429978.html )
* [ Budujemy mniej mieszkań. Znacznie mniej ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/budujemy;mniej;mieszkan;znacznie;mniej,3,0,429827.html )
* [ Rok 2008 w nieruchomościach - czas korekty ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/rok;2008;w;nieruchomosciach;-;czas;korekty,100,0,409700.html )
Tagi: gminy, grunty, przetarg, nieruchomości, zastój, inwestorzy, wpływy, budżet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz