Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
20.07.2018 08:43

Microsoft zarabia krocie na chmurze. Producent Windowsów wart najwięcej w historii

Wyniki Microsoftu w ostatnim kwartale zupełnie zaskoczyły analityków. Prawie 400 mln dol. większe od oczekiwań zyski przyśpieszyły bicie serca u inwestorów giełdowych. Na rynku pozagiełdowym po sesji wartość giganta doszła do historycznych szczytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Scoble/Flickr (CC BY 2.0))
Microsoft przeżywa właśnie swoje kolejne czasy świetności

To, że analitycy nie doceniają wyników Microsoftu, to już właściwie tradycja. Od dziewięciu kwartałów zawsze średnia ich prognoz była niższa, niż to co pokazywał koncern w raportach finansowych. Tym razem analitycy pomylili się o 389 mln dol., bo zysk netto zamiast oczekiwanych 8,4 mld dol. wyniósł 8,79 mld dol. w drugim kwartale b.r.

Rynek nie docenił dynamiki wzrostu serwisów chmury internetowej Azure. Przychody na tym produkcie poszły w górę o aż 89 proc. rok do roku. Trend do przenoszenia przez przedsiębiorstwa zasobów do chmury, by zaoszczędzić na kosztach przechowywania zasobów i oprogramowaniu jest silniejszy, niż przewidywano.

- Wzrost rynku chmury jest w megatrendzie i potrwa przez lata. Jeśli dodać do tego wykonanie wyników przez spółkę, która wie jak sprzedawać i jak być innowacyjną - trudno z tymi rzeczami dyskutować - powiedział agencji Reuters Tom Taulli, analityk InvestorPlace.com.

Zobacz też: Nowy sprzęt od Microsoftu - czym się wyróżnia?

Od czasu gdy Satya Nadella został prezesem Microsoftu wartość akcji spółki skoczyła o 180 proc. Uwzględniając 4-procentowy wzrost z rynku pozagiełdowego w czwartek, który miał miejsce już po ogłoszeniu wyników za drugi kwartał 2018 (czwarty kwartał roku obrotowego), akcje powinny w piątek przebić poziom 108 dol. Wartość firmy może dojść do poziomu 850 mld dol.

W ten sposób Microsoft zrzuci Alphabet Google z trzeciego miejsca wśród największych spółek na świecie. Do pierwszego Apple brakować będzie jeszcze 90 mld dol.

Serwis Azure ma 16 proc. światowego rynku chmury internetowej, co daje drugie miejsce na rynku po produkcie Amazona - Amazon Web Services według wyliczeń firmy badawczej Canalys.

Azure nie jest przy tym jedynym sukcesem ostatniego kwartału dla Microsoftu. Oprogramowanie biznesowe, czyli głównie Office 365 rosło w tempie 13,1-procentowym, osiągając przychody 9,67 mld dol., co przekroczyło i tak optymistyczne szacunki analityków.

Przychody serwisów „pracowych”, z Linkedin na czele wzrosły o 37 proc., a aplikacja biznesowa Dynamics 365 zaliczyła aż 61-procentowy wzrost przychodów.

Łącznie przychody giganta z Redmond wzrosły o 17,5 proc. do 30,09 mld dol. Zysk netto wzrósł do 8,87 mld dol., czyli 1,14 dol. na akcję w porównaniu do 1,03 dol. rok temu. Z wyłączeniem czynników jednorazowych zysk na akcję wyniósł 1,13 dol., co przebiło oczekiwania analityków na poziomie 1,08 dol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, microsoft, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2018

informatykJak ktoś chce udostępniać dane swojej firmy służbom wywiadowczym i nie tylko, współpracującym z Microsoftem to idzie w chmure, to samo tyczy się … Czytaj całość

21-07-2018

dreChmura jest dobra dla kogos, komu nie zalezy na poufnosci informacji i bezpieczenstwie danych. Wtedy ma sens.

Rozwiń komentarze (2)