Notowania

Mięsna wojna z Ukrainą. Kijów grozi zamknięciem granic

W polskim mięsie znajdowane są antybiotyki i pałeczki okrężnicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Yakovlev/Dreamstime)

Ukraiński Komitet Medycyny Weterynaryjnej ponownie grozi sankcjami polskim producentom mięsa wieprzowego, w których wyrobach znajdowane są antybiotyki i pałeczki okrężnicy - doniósł dziennik _ Kommiersant-Ukraina _.

Znawcy rynku mięsnego na Ukrainie nie oczekują wprowadzenia całkowitego zakazu importu mięsa z Polski, jednak Komitet ostrzega przed możliwym audytem polskich służb weterynaryjnych, oraz zakazem wwożenia mięsa i jego wyrobów dla niektórych polskich producentów.

Eksperci podkreślają, że całkowity zakaz wwozu wyrobów i mięsa z Polski mógłby doprowadzić do gwałtownego wzrostu ich cen na rynku ukraińskim. Przypominają, że taki zakaz był wydany w 2006 roku, co spowodowało, iż mięso i kiełbasy podrożały na Ukrainie o 45 procent.

*Głównym wyrobem, *kupowanym w polskich masarniach, jest popularna na Ukrainie słonina. Służy ona do produkcji kiełbas, stanowiąc około 70 proc. ich składu. Kommiersant-Ukraina pisze, że w tym roku cena słoniny importowanej była średnio o 5,2 razy niższa od ceny słoniny wyrabianej na Ukrainie.
_ - Komitet Medycyny Weterynaryjnej ma pretensje do jakości wyrobów mięsnych z Polski _ - oświadczył cytowany przez gazetę szef tej instytucji, Iwan Bisiuk._ Kommiersant-Ukraina _ podkreśla, iż antybiotyki i bakterie znajdowane w importowanym zza zachodniej granicy Ukrainy mięsie świadczą, że wyroby z Polski bywają nieświeże, a ich spożycie może zaowocować zatruciem pokarmowym.

Dziennik zauważa, że Polska jest głównym dostawcą półproduktów mięsnych na Ukrainę. Według ukraińskich służb celnych z Polski trafia tu 55 proc. całego importu mięsa.

_ - Z tego powodu wątpliwe jest, by Komitet Medycyny Weterynaryjnej zdecydował się na wprowadzenie całkowitego zakazu importu (mięsa wieprzowego i wyrobów - PAP), a jego działania ograniczą się sankcjami wobec niektórych polskich przedsiębiorstw _ - powiedział gazecie Serhij Naływka z jednej z ukraińskich firm konsultingowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t15982.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chinczycy;faszeruja;zwierzeta;antybiotykami,118,0,724342.html) Chińczycy faszerują zwierzęta antybiotykami Połowa produkowanych w tym kraju antybiotyków trafia na fermy. To poważnie szkodzi konsumentom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t9672.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;wskazuje;branze;ktora;moze;byc;zyla;zlota,220,0,704476.html) Bruksela wskazuje branżę, która może być żyłą złota Według Unii, hodowla krów to dobry interes. Unii brakuje wołowiny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t22110.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapach;bekonu;przeszkadzal;bo;to;pokarm;nieczysty,4,0,697348.html) Zapach bekonu przeszkadzał. Bo to pokarm nieczysty Właścicielom restauracji w Anglii polecono zdjęcie wyciągu.
Tagi: embargo na polskie mięso, mięso, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz