Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mieszkania spóldzielcze w Polsce. Jest wyrok Trybunału

0
Podziel się:

Trybunał konstytucyjny rozpatrywał pytanie prawne sądu w Radomiu, który prowadzi proces o przeniesienie własności takiego mieszkania.

Mieszkania spóldzielcze w Polsce. Jest wyrok Trybunału
(inyucho/CC/Flickr)

Przepisy nakazujące przeniesienie własności mieszkania spółdzielczego ze spółdzielni na najemcę są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o mieszkania, które wcześniej były mieszkaniami zakładowymi w przedsiębiorstwach państwowych, należały do państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej.

Trybunał konstytucyjny rozpatrywał pytanie prawne sądu w Radomiu, który prowadzi proces o przeniesienie własności takiego mieszkania. Sędzia sprawozdawca, wiceprezes Trybunału Stanisław Biernat powiedział, że w ocenie Trybunału prawo własności przysługujące spółdzielni nie jest prawem bezwzględnym. _ - Wskazany przepis wyznacza swobodę ustawodawcy w zakresie przekształcania obligacyjnego prawa najmu lokalu w prawo odrębnej własności, a po drugie, określa warunki na jakich to przekształcenie następuje - _ powiedział sędzia sprawozdawca.

Trybunał podtrzymał pogląd wyrażony w dotychczasowym orzecznictwie, że dopuszczalne jest określenie przez ustawodawcę preferencyjnych warunków finansowych nabywania przez najemców dawnych mieszkań zakładowych przejętych przez spółdzielnie mieszkaniowe, o ile warunki te są racjonalne i obiektywnie uzasadnione.

W ocenie Trybunału najemcy w wielu przypadkach przyczyniali się pracą osobistą i swoim wkładem finansowym do wybudowania lokali zakładowych. Jak podkreślał sędzia Biernat - spółdzielnie przejmowały mieszkania zakładowe dlatego, że zakłady pracy chciały się ich pozbyć ze względu na koszty i kłopoty. Trybunał przypomniał, że dotychczasowy najemca lokalu ma przy przeniesieniu własności obowiązek uiszczenia zapłaty w wysokości odpowiadającej kosztom nabycia lokalu przez spółdzielnię.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą nadal dopłacać do zadłużonych mieszkań Preferencyjne warunki spłaty zadłużenia mieszkań, wobec których stosowana jest pomoc państwa, będą obowiązywały do końca 2017 roku.
O tyle spadła liczba budowanych mieszkań W stosunku do kwietnia 2012 roku liczba rozpoczętych budów spadła o 23,4 proc.
Takie mieszkania wciąż kupujemy najchętniej Deweloperzy zmieniają swoją politykę, by dopasować się do oczekiwań klientów. To skutek kryzysu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)