Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
336 rodzin dostało "przydziały" z programu Mieszkanie+. Kaczyński wysłał specjalny list

336 rodzin dostało "przydziały" z programu Mieszkanie+. Kaczyński wysłał specjalny list

42 samorządy realizują inwetycje w ramach prgramu Mieszkanie+ Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
42 samorządy realizują inwetycje w ramach prgramu Mieszkanie+

Choć żadna z inwestycji rządowego programu Mieszkanie+ nie została zakończona, to 336 rodzin z Jarocina otrzymało tzw. "przydziały" do lokali. Ich łączna wartość to około 50 mln zł.

Przekazane "przydziały" to decyzje o prawie do zamieszkania w lokalach, których budowa rozpoczęła się w 2017 r., a zakończyć powinna w marcu przyszłego roku. Dopiero wówczas 336 rodzin faktycznie otrzyma klucze do wykończonych i wyposażonych w podstawowy sprzęt mieszkań. Lokale zbudowano w dwóch wariantach - 55 lub 35 m kw. Miesięczny czynsz będzie wynosił odpowiednio 1300 i 800 zł, choć może ulec zmianie, bo każdego roku rząd będzie ustalał jego wysokość w rozporządzeniu. Założeniem programu jest przekazywanie prawa własności po kilkudziesięciu latach płacenia czynszu.

Jarocińską inwestycję o wartości około 50 mln zł realizowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zobacz też nasz materiał o rządowym programie:


 

Politycy "ogrzewają się" sukcesem

Przekazanie dokumentów przyszłym lokatorom wykorzystali politycy. W Jarocinie pojawił się wicepremier Jarosław Gowin i minister budownictwa Andrzej Adamczyk. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował list. "Jesteśmy świadkami w jakiejś mierze historycznej chwili" – napisał.

Szef partii rządzącej wykorzystał okazję do krytyki poprzedników, którzy "nie chcieli uruchomić programu budownictwa powszechnego". Słowa dotyczyły "większości rządów po 1989 roku".

Z kolei wymieniany przez kilkanaście ostatnich tygodni jako pewniak do "zrekonstruowania" minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk ogłaszał sukces i przekonywał, że program nie obciąża budżetu.

Budżet nie straci?

- Mieszkanie+ jest programem, który działa w oparciu nieruchomości Skarbu Państwa, a nie środki budżetowe. Decyzją rządu PiS tereny należące do państwa zostały wprowadzone do obrotu, by zmniejszyć deficyt mieszkaniowy - mówił.

Poza Jarocinem, w programie Mieszkanie+ bierze udział 41 samorządów.

mieszkanie, kaczyński, mieszkanie plus
Czytaj także
Polecane galerie
zigor
2018-01-29 13:04
Takie samo mieszkanie w lepszej lokalizacji i standardzie, w Jarocinie wychodzi znacznie lepiej przy spłatach na 40 lat i jest twoje a tu oddajesz więcej państwu miesięcznie a potem wyskocz z gotówki na spłatę nie mówiąc o tym że w przeciągu miesiąca możesz trafić na bruk. Zmienił stryjek. TBSy i skarb państwa są wygranymi a nie lokatorzy/klienci/obywatele. Ściema.
stande
2018-01-29 12:59
1300 zł plus media,to rzeczywiście taniocha przy 2000 zł pensji !! ja płacę z mediami 300 Eur przy zarobkach 1800 Eur w Niemczech
Ktoś
2018-01-08 10:25
Nikt po 1989r nie wymyślił nic lepszego. Szkoda, że załamało się budownictwo spółdzielcze, bo to było faktycznie dla wszystkich dostępne, Przypomnę, że budowano budynki wielorodzinne zwane blokami na kredycie bankowym 2%, którego spłatę doliczano do opłaty ekspoatacyjnej. Faktem jest że spółdzielnia była właścicielem, ale nabywca otrzymywał prawo do lokalu i do dzisiaj miliony Polaków mieszkają. Czy wynajem na opracowanych będzie korzystniejszy? Nie ma innej propozycji,
Pokaż wszystkie komentarze (39)