Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

336 rodzin dostało "przydziały" z programu Mieszkanie+. Kaczyński wysłał specjalny list

39
Podziel się:

Choć żadna z inwestycji rządowego programu "Mieszkanie Plus" nie została zakończona, to 336 rodzin z Jarocina otrzymało tzw. "przydziały" do lokali o łącznej wartości około 50 mln zł.

42 samorządy realizują inwetycje w ramach prgramu Mieszkanie+
42 samorządy realizują inwetycje w ramach prgramu Mieszkanie+ (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Choć żadna z inwestycji rządowego programu Mieszkanie+ nie została zakończona, to 336 rodzin z Jarocina otrzymało tzw. "przydziały" do lokali. Ich łączna wartość to około 50 mln zł.

Przekazane "przydziały" to decyzje o prawie do zamieszkania w lokalach, których budowa rozpoczęła się w 2017 r., a zakończyć powinna w marcu przyszłego roku. Dopiero wówczas 336 rodzin faktycznie otrzyma klucze do wykończonych i wyposażonych w podstawowy sprzęt mieszkań. Lokale zbudowano w dwóch wariantach - 55 lub 35 m kw. Miesięczny czynsz będzie wynosił odpowiednio 1300 i 800 zł, choć może ulec zmianie, bo każdego roku rząd będzie ustalał jego wysokość w rozporządzeniu. Założeniem programu jest przekazywanie prawa własności po kilkudziesięciu latach płacenia czynszu.

Jarocińską inwestycję o wartości około 50 mln zł realizowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zobacz także: Zobacz też nasz materiał o rządowym programie:

Politycy "ogrzewają się" sukcesem

Przekazanie dokumentów przyszłym lokatorom wykorzystali politycy. W Jarocinie pojawił się wicepremier Jarosław Gowin i minister budownictwa Andrzej Adamczyk. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował list. "Jesteśmy świadkami w jakiejś mierze historycznej chwili" – napisał.

Szef partii rządzącej wykorzystał okazję do krytyki poprzedników, którzy "nie chcieli uruchomić programu budownictwa powszechnego". Słowa dotyczyły "większości rządów po 1989 roku".

Z kolei wymieniany przez kilkanaście ostatnich tygodni jako pewniak do "zrekonstruowania" minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk ogłaszał sukces i przekonywał, że program nie obciąża budżetu.

Budżet nie straci?

- Mieszkanie+ jest programem, który działa w oparciu nieruchomości Skarbu Państwa, a nie środki budżetowe. Decyzją rządu PiS tereny należące do państwa zostały wprowadzone do obrotu, by zmniejszyć deficyt mieszkaniowy - mówił.

Poza Jarocinem, w programie Mieszkanie+ bierze udział 41 samorządów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
zigor
6 lat temu
Takie samo mieszkanie w lepszej lokalizacji i standardzie, w Jarocinie wychodzi znacznie lepiej przy spłatach na 40 lat i jest twoje a tu oddajesz więcej państwu miesięcznie a potem wyskocz z gotówki na spłatę nie mówiąc o tym że w przeciągu miesiąca możesz trafić na bruk. Zmienił stryjek. TBSy i skarb państwa są wygranymi a nie lokatorzy/klienci/obywatele. Ściema.
stande
6 lat temu
1300 zł plus media,to rzeczywiście taniocha przy 2000 zł pensji !! ja płacę z mediami 300 Eur przy zarobkach 1800 Eur w Niemczech
Ktoś
6 lat temu
Nikt po 1989r nie wymyślił nic lepszego. Szkoda, że załamało się budownictwo spółdzielcze, bo to było faktycznie dla wszystkich dostępne, Przypomnę, że budowano budynki wielorodzinne zwane blokami na kredycie bankowym 2%, którego spłatę doliczano do opłaty ekspoatacyjnej. Faktem jest że spółdzielnia była właścicielem, ale nabywca otrzymywał prawo do lokalu i do dzisiaj miliony Polaków mieszkają. Czy wynajem na opracowanych będzie korzystniejszy? Nie ma innej propozycji,
prezes
6 lat temu
Jarocin to NIE jest rządowy program, czynsz wynosi 650 msc a całość kosztów ok.1300 msc, mieszkania te NIE będą przechodziły na wlasność
Bb
6 lat temu
Co za "korzystne" warunki wynajmu 1300 PLN dla rodziny wielodzietnej na 60m2, przy najniższej krajowej i to w małej miejscowości,
...
Następna strona