Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miliard złotych puścimy z dymem 1 listopada. Drogie obchody Wszystkich Świętych

Znicze, kwiaty, paliwo. Wydatki Polaków z okazji Wszystkich Świętych mogą sięgnąć miliarda złotych. To okres żniw dla polskich producentów zniczy, którzy za granicą praktycznie nie mają konkurencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
Polacy kupią nawet dwie trzecie rocznej produkcji zniczy.

Jak pisze "Rzeczpospolita", rynek zniczy jest na tyle niszowy, że nie jest objęty analityką rynkową. Aby określić wielkość ich sprzedaży, trzeba oprzeć się na szacunkach producentów. Ci oceniają, że to około miliard złotych rocznie.

Z okazji obchodów tego święta Polacy wykupią połowę, a może nawet jedną trzecią rocznej produkcji zniczy. Gazeta wskazuje, że polskie firmy są na tym rynku praktycznie monopolistami, a import zniczy do naszego kraju nie istnieje.

Według firmy Bisnode kondycja polskich producentów zniczy jest ogólnie dobra. 62 proc. ze 150 przebadanych przez nią firm jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej, w słabej 17 proc., a w bardzo złej co piąty producent.

Przed 1 listopada gwałtownie rośnie też sprzedaż chryzantem. Jak pisze gazeta, ceny za doniczkę tych kwiatów wahają się od 4 do 20 zł, z kolei na kwiaty cięte trzeba wydać od 2,4 zł do 3,5 zł za sztukę. Po polskie kwiaty kupują nawet importerzy z Holandii.

Innym mocnym punktem wydatków Polaków z okazji Wszystkich Świętych są koszty podróży, głównie paliwa do samochodów. Eksperci rynku paliwowego wskazują, że największą sprzedaż stacje odnotują 31 października, a stacje przy drogach ekspresowych czy trasach dojazdowych do cmentarzy utrzymają wysoką sprzedaż do końca tygodnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: wszystkich świętych, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2018

AdiNo i bardzo dobrze! Komuś oczywiście przeszkadza, że ktoś drugi może zarobić - zwłaszcza drugi Polak.

30-10-2018

asrgaerti czym tu się cieszyć? te pieniądze mogły być spokojnie wydane na spotkanie przy kawie/lampce wina z ludźmi. którzy (jeszcze) żyją.

30-10-2018

novikA kiedy kremacja na większą skalę w Polsce jak w Czechach? Kupowanie miejsca na cmentarzu na 15-25 lat ma sens? Coraz mniej miejsca na pochówek...

Rozwiń komentarze (9)