Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Miliard złotych puścimy z dymem 1 listopada. Drogie obchody Wszystkich Świętych

9
Podziel się:

Znicze, kwiaty, paliwo. Wydatki Polaków z okazji Wszystkich Świętych mogą sięgnąć miliarda złotych. To okres żniw dla polskich producentów zniczy, którzy za granicą praktycznie nie mają konkurencji.

Polacy kupią nawet dwie trzecie rocznej produkcji zniczy.
Polacy kupią nawet dwie trzecie rocznej produkcji zniczy.

Jak pisze "Rzeczpospolita", rynek zniczy jest na tyle niszowy, że nie jest objęty analityką rynkową. Aby określić wielkość ich sprzedaży, trzeba oprzeć się na szacunkach producentów. Ci oceniają, że to około miliard złotych rocznie.

Z okazji obchodów tego święta Polacy wykupią połowę, a może nawet jedną trzecią rocznej produkcji zniczy. Gazeta wskazuje, że polskie firmy są na tym rynku praktycznie monopolistami, a import zniczy do naszego kraju nie istnieje.

Według firmy Bisnode kondycja polskich producentów zniczy jest ogólnie dobra. 62 proc. ze 150 przebadanych przez nią firm jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej, w słabej 17 proc., a w bardzo złej co piąty producent.

Przed 1 listopada gwałtownie rośnie też sprzedaż chryzantem. Jak pisze gazeta, ceny za doniczkę tych kwiatów wahają się od 4 do 20 zł, z kolei na kwiaty cięte trzeba wydać od 2,4 zł do 3,5 zł za sztukę. Po polskie kwiaty kupują nawet importerzy z Holandii.

Innym mocnym punktem wydatków Polaków z okazji Wszystkich Świętych są koszty podróży, głównie paliwa do samochodów. Eksperci rynku paliwowego wskazują, że największą sprzedaż stacje odnotują 31 października, a stacje przy drogach ekspresowych czy trasach dojazdowych do cmentarzy utrzymają wysoką sprzedaż do końca tygodnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
georg
4 lata temu
cały rok widzę grób zaraz za przydrożnym rower,11miesięcy to chaszcze,nawet tzw . krzyż leży zarośnięty trawą,no teraz wypieszczony i lampki,nie piszcie o pamięci zmarłych bo to jednodniowa pamięć
Gość
4 lata temu
Trujące powietrze i kasa opuszczona z dymem - głupi Polacy i tyle a można przecież inaczej..
smog dydaktyc...
4 lata temu
Za rok to już rozpoczniemy akcję tłumaczącą, że zakopywanie 70 kg mięsa do ziemi to marnotrawstwo. :))
asrgaert
4 lata temu
i czym tu się cieszyć? te pieniądze mogły być spokojnie wydane na spotkanie przy kawie/lampce wina z ludźmi. którzy (jeszcze) żyją.
piada
4 lata temu
czyli za rok podniesienie podatków na znicze pod pozorem dbania o środowisko - przygotować lemingi i pałeczką