Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miliard zysku strategicznej branży. Rok temu ledwo nad kreską

0
Podziel się:

Wyniki finansowe polskich kopalń są dobre. Liderem jest JSW.

Miliard zysku strategicznej branży. Rok temu ledwo nad kreską
(Mariuszjbie/CC/Wikipedia)

Górnictwo węgla kamiennego zamknie 2010 r. zyskiem w wysokości około miliarda złotych - szacuje wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska. Według niej, wszyscy polscy producenci węgla zamkną rok zyskiem netto.

_ - Po dziesięciu miesiącach roku widać już na pewno, że tegoroczny wynik będzie pozytywny; w przypadku jednej ze spółek wręcz imponujący _ - powiedziała wiceminister.

Strzelec-Łobodzińska podkreśliła, że także Kompania Węglowa, która w tym roku generowała straty, po październiku osiągnęła już dodatni wynik. _ - Nawet gdyby pesymistycznie przyjąć, że wynik Kompanii będzie w granicach zera, nie wpłynie to negatywnie na wynik całego sektora _ - skomentowała.

Firma, której wynik wiceminister nazwała imponującym, to produkująca węgiel koksowy Jastrzębska Spółka Węglowa, która po dziewięciu miesiącach tego roku wypracowała 1,1 mld zł zysku brutto. Po odliczeniu 223 mln zł podatku dochodowego i 137 mln zł obowiązkowej wpłaty z zysku od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, zysk netto wyniósł 741 mln zł netto. Cały ubiegły rok spółka zamknęła stratą rządu 340 mln zł.

_ - W tym roku, dzięki powrotowi koniunktury i działaniom zarządów spółek, nie ma już sytuacji, którą mieliśmy w ubiegłym roku, gdy prognozując roczny wynik liczyliśmy każdą złotówkę, brakującą do osiągnięcia zysku _ - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Ubiegły rok należące do Skarbu Państwa spółki węglowe zamknęły stratą zbliżoną (wynik po audycie) do 184,2 mln zł.Po doliczeniu 190,8 mln zł zysku sprywatyzowanej kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie, cała branża osiągnęła niewielki zysk. W tym roku, po trzech kwartałach, Bogdanka wypracowała już 192,98 mln zł zysku netto.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)