Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miliardy euro uniknęły fiskusa. Dzięki tajnym układom

0
Podziel się:

W aferę jest zamieszanych ponad trzysta wielkich przedsiębiorstw, w tym Apple, Amazon, Pepsi, Ikea, Deutsche Bank czy francuski gigant ubezpieczeniowy AXE.

Miliardy euro uniknęły fiskusa. Dzięki tajnym układom
(JT/CC2.0/Flicr.com)

Wielkim firmom międzynarodowym udało się ukryć przed urzędami podatkowymi miliardy euro. Było to możliwe dzięki tajnym układom z Wielkim Księstwem Luksemburg.

Takie są wyniki dochodzenia prowadzonego przez konsorcjum dziennikarzy z całego świata, o czym pisze francuski Le Monde.

W aferę jest zamieszanych ponad trzysta wielkich przedsiębiorstw, w tym Apple, Amazon, Pepsi, Ikea, Deutsche Bank czy francuski gigant ubezpieczeniowy AXE.

Le Monde dotarł do 28 tysięcy stron porozumień podpisanych w latach 2002-2010 przez 340 firm i Wielkie Księstwo Luksemburg w sprawie utworzenia specjalnego holdingu, dzięki któremu udało się światowym gigantom wykorzystać elastyczne luksemburskie prawo fiskalne do zaoszczędzenia miliardów euro, które powinny trafić do urzędów podatkowych w Stanach Zjednoczonych, państwach europejskich i Japonii.

Władze Luksemburga obiecują zaostrzenie przepisów podatkowych od przyszłego roku. Niemniej minister finansów tego państwa Pierre Gramegna mimo takich zapowiedzi broni na łamach dziennika Le Monde ustawodawstwa Luksemburga w dziedzinie prawa podatkowego twierdząc, że zapewnia ono zdrową konkurencję na rynkach finansowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Strata 3 mld złotych? Szczurek mówi, że nic się nie stało Minister finansów bagatelizuje informacje o stracie skarbu państwa z powodu opóźnienia publikacji ustawy o rajach podatkowych.
Fiskus chce tchnąć nowe życie w giełdę Rząd zastanawia się między innymi nad rozszerzeniem katalogu kosztów podatkowych związanych z przygotowaniem emisji i wprowadzeniem ulg w podatku.
Dopadł cię fiskus? Masz małe szanse na wygraną Aż 65 proc. spraw dotyczących VATu jest rozstrzyganych na korzyść skarbówki.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)