Notowania

kolej
28.09.2010 15:36

Milionowe straty i długi kolejowego przewoźnika

Przewozy Regionalne mogą zamknąć ten rok stratą w wysokości 115 mln zł

Podziel się
Dodaj komentarz
(faxepl/CC/Flickr)

- _ Przewozy Regionalne mogą zamknąć ten rok stratą w wysokości 115 mln zł _- powiedziała prezes spółki Małgorzata Kuczewska-Łaska. W 2009 roku strata spółki sięgnęła 296,3 mln zł.

Kuczewska-Łaska przyznała, że osiągnięcie tego poziomu nie będzie łatwe, ponieważ przychody spółki będą niższe, niż planowano. Zapowiedziała też, że spółka przygotowuje się do wybrania doradcy, który przeprowadzi audyt i wyceni jej wartość. Ma on też pomóc w znalezieniu inwestora strategicznego. _ - Mamy nadzieję, że inwestor pomoże się firmie rozwijać, a nie spłacać długi _ - wyjaśniła Kuczewska-Łaska.

Prezes przypomniała, że rok temu Przewozy Regionalne miały zablokowane konta na zlecenie PKP Intercity, na pokrycie długów wobec tego przewoźnika. W listopadzie ub.r. zawarły z PKP Intercity ugodę określającą harmonogram spłaty zadłużenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t97851.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/3;7;mld;zl;dotacji;do;kolei;a;dlugi;wciaz;rosna,231,0,627175.html) 3,7 mld zł dotacji do kolei, a długi wciąż rosną

Przewozy Regionalne zobowiązały się wtedy do terminowego regulowania zobowiązań objętych ugodą, a PKP Intercity miało wycofać wszystkie pozwy przeciw samorządowej spółce i wnioski o wszczęcie postępowań komorniczych.

Spółka podpisała też podobne porozumienia z innymi swoimi wierzycielami, np. PKP Energetyka, PKP S.A. oraz ZUS. Prezes wyjaśniła, że teraz wobec tych wierzycieli Przewozy Regionalne mają w sumie około 120 mln zł długu i spłacają go na raty.

O wiele większy dług, który może sięgnąć pod koniec roku 300 mln zł, spółka ma wobec zarządzającej infrastrukturą kolejową spółki PKP PLK. _ - Wciąż rozmawiamy z PKP PLK i szukamy środków na spłatę tego zadłużenia _ - powiedziała Kuczewska-Łaska.

Wyjaśniła, że sposobem na spłatę zadłużenia wobec PKP PLK może być oddanie części taboru Przewozów Regionalnych w leasing zwrotny. Na razie zarząd spółki rozważa takie rozwiązanie. Władze firmy złożyły też pozwy wobec Skarbu Państwa, domagając się rekompensaty za realizację przewozów międzywojewódzkich - za lata 2004-2006 jest to kwota 355 mln zł, a za lata 2006-2008 to 323 mln zł. _ - Czekamy na wyznaczenie terminu, kiedy sprawa stanie na wokandzie _ - powiedziała prezes.

| Przewozy Regionalne zostały wydzielone z Grupy PKP i przekazane samorządom 16 województw w grudniu 2008 r. Spółka wprowadziła do oferty międzywojewódzkie połączenia InterRegio wiosną 2009 r. Obecnie uruchamia ok. 3,1 tys. pociągów dziennie. |
| --- |

Tagi: kolej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz