Notowania

Minister Marek Gróbarczyk o pomyśle zakupu używanych fregat: to może zahamować modernizację

Zakup używanych fregat dla marynarki wojennej od Australii to zły pomysł, który może zahamować proces modernizacyjny, uważa minister Marek Gróbarczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Olszewski/money.pl)

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk krytykuje projekt zakupu od Australii używanych fregat typu Adelajda dla polskiej marynarki wojennej. Jego zdaniem może to zahamować programy modernizacyjne marynarki wojennej dotyczące budowy nowych jednostek.

– My stoimy na niezmiennym i jednoznacznym stanowisku, że okręty wojenne powinny być budowane w Polsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby polskie stocznie budowały okręty dla polskiej marynarki wojennej – powiedział minister w rozmowie z branżowym Portalem Stoczniowym.

Zaniepokoiły go zapowiedzi Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prezydenta, gdyż w jego ocenie budowa nowych okrętów dla marynarki wojennej to jeden z filarów rozwoju całego przemysłu okrętowego w Polsce. Gróbarczyk obawia się, że spowoduje to zablokowanie programów Miecznik i Czapla.

- My chcemy przede wszystkim budować w polskich stoczniach okręty dla polskiej marynarki wojennej. Zgodnie z przyjętym programem elementem odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego ma być budowa okrętów dla marynarki wojennej w polskich stoczniach – zaznaczył minister.

Podkreślił też znaczenie konsolidacji branży stoczniowej.

– Budowa okrętów wojennych przez skonsolidowany podmiot to jeden z koniecznych kierunków, który może w przyszłości utrzymywać polskie stocznie i właśnie na tym zbudowaliśmy swoją koncepcję rozwoju tego sektora – powiedział.

Minister gospodarki morskiej: port w Elblągu nie dla największych statków, ale bardzo potrzebny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: marynarka wojenna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-08-2018

Jan 235Panie Ministrze , a jak tam budowa promu w Stoczni Szczecińskiej???? Czy "stępka" nadal rdzewieje?? Dawno minął rok od położenia tych kilku … Czytaj całość

11-08-2018

mundesTylko w Polsce i w tę...ch głowach mogą rodzić się takie pomysły. Mamy stocznie które zbudują lepsze jednostki pływające niż 30 letnie. A i bezrobocie … Czytaj całość

11-08-2018

Majowy Garucha[QUOTE] okręty wojenne powinny być budowane w Polsce [/QUOTE] Czekam niecierpliwie na polskie lotniskowce sławiące Polskę na morzach i oceanach! … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (56)