Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Rostowski rozczarowany wzrostem PKB

0
Podziel się:

Minister finansów zaznaczył, że dane o PKB są gorsze niż się spodziewano. Muszą być wszystkie opcje na stole. Te nieprzyjemne, ale także przyjemne - powiedział.

Minister Rostowski rozczarowany wzrostem PKB
(Reporter)

Jacek Rostowski stwierdził, że dane GUS dotyczące PKB są rozczarowaniem._ - Na razie nie można powiedzieć, czy dojdzie do obniżki VAT w 2014 roku _ - powiedział.

W II kwartale tempo wzrostu naszej gospodarki w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego było wyższe o 2,4 procent, w pierwszym kwartale wzrost PKB wynosił 3,5 procent.

Minister Rostowski zaznaczył, że dane są gorsze niż się spodziewano. Minister Rostowski dodał, że nie ma powodów, by przypuszczać, że spowolnienie będzie postępowało.

_ - Mamy sygnały, że większego spowolnienia w trzecim kwartale nie powinno już być. Nie widzę konieczności zmian w budżecie na ten rok - _powiedział Rostowski.

Mimo spadku tempa wzrostu gospodarczego w II kwartale, na tle innych krajów Unii Europejskiej stan naszej gospodarki jest dobry.

NBP: Recesji nie będzie _ - W 2013 i 2014 r. nie będzie recesji; w 2013 roku wzrost PKB wyniesie powyżej 1,5 proc. Inwestorzy zagraniczni dobrze postrzegają Polskę mimo spowolnienia tempa wzrostu w II kwartale - _powiedział dziennikarzom wiceprezes NBP Witold Koziński.

_ - Osłabienie tempa wzrostu, które ma miejsce, nie jest dramatem. Tempo wzrostu PKB w II kwartale jest poniżej konsensusu, ale to nie jest dramatyczne. Polska na tle UE wyróżnia się pozytywnie, nie tylko jeśli chodzi o PKB _ - powiedział.

_ - Sądzę, że rok 2013 i 2014, a także lata kolejne nie przyniosą recesji. Myślę, że w 2013 roku wzrost PKB będzie wyższy niż 1,5 proc. _ - dodał. Ekonomiści spodziewali się w II kwartale tempa wzrostu PKB na poziomie 2,9 proc.

_ - Osłabienie tempa wzrostu w UE musi się odbić na Polsce. Jednak zagraniczni inwestorzy dobrze oceniają i postrzegają Polskę mimo spowolnienia tempa wzrostu PKB, co najlepiej widać w rentowności 10-letnich obligacji, które kształtują się poniżej 5 proc. _ - powiedział.

Obniżka VAT? Możemy zapomniećNa razie nie można powiedzieć, czy dojdzie do obniżki VAT w 2014 r. - powiedział minister finansów Jacek Rostowski, który był pytany o planowaną przez rząd obniżkę tego podatku w 2014 roku.

_ - Mieliśmy intencję obniżki podatku VAT od 2014 roku. Jednak sytuacja w gospodarce zrobiła się bardziej skomplikowana, ale nie chcę na tym etapie mówić o 2014 roku w takich warunkach jak dzisiaj. Muszą być wszystkie opcje na stole. Te nieprzyjemne, ale także w niektórych przypadkach przyjemne _ - powiedział dziennikarzom minister, który był pytany, czy rząd wstrzyma planowaną obniżkę VAT od 2014 r.

Rostowski podkreślił, że _ mamy prawie półtora roku na wejście w życie ustawy budżetowej na 2014 r. _.

Stwierdził, że na tym etapie nie będzie podejmował dodatkowych zobowiązań. Rząd planował, że stawki VAT w 2014 r. zostaną obniżone z 23 proc. na 22 proc. oraz z 8 proc. na 7 proc. Podwyżka stawek VAT o 1 pkt proc. weszła w życie z początkiem 2011 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys? Nie dla naszych sąsiadów Kryzys w strefie euro jak dotąd nie szkodzi niemieckiemu budżetowi. Chwalą się sporą nadwyżką.
Polska gospodarka zwalnia. Analitycy się mylili Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego nie napawają optymizmem.
Wiemy już, co powie Donald Tusk w swoim expose Rząd zapowiada nowe otwarcie. _ Niczego się nie spodziewamy, to gra medialna _ - komentuje opozycja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)