Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministerstwo Sprawiedliwości: będzie nowe przestępstwo - ucieczka przed policyjnym pościgiem

77
Podziel się

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem.

Ministerstwo Sprawiedliwości: będzie nowe przestępstwo - ucieczka przed policyjnym pościgiem
(REPORTER/EAST NEWS)
bEhvrPAR

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem.

- To oczywiście nie wyeliminuje patologii, bo prawo wyłącznie pomaga ograniczać zjawiska patologiczne i zachowania ludzi nieodpowiedzialnych, ale jestem przekonany, że tego rodzaju zdarzeń będzie mniej, a reakcja państwa na nie będzie skuteczniejsza i będzie zniechęcać do takich zjawisk, jak zachowania nieokrzesanych kierowców - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Według planów zmian w przepisach kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Łączyć się to będzie z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat. - Dziś nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie karane zaledwie grzywną lub pozbawieniem wolności do 30 dni - wskazało MS.

bEhvrPAT

Ponadto pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego lub powodującego ciężkie obrażenia wypadku trafiałby do więzienia na co najmniej dwa lata, a kara ta nie mogłaby być zawieszona. Obecnie - jak przypomniał resort - dolna granica kary w takim przestępstwie wynosi dziewięć miesięcy, a wyrok do roku pozbawienia wolności można zawiesić.

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów będzie zagrożone karą do pięciu lat więzienia, a nie jak obecnie - do trzech.

W przypadku wykroczeń drogowych wydłużeniu ulegnie termin ich przedawnień. - Policja, prokuratura i sądy dostaną wystarczający czas, by skutecznie wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wykroczeń drogowych - podkreśla ministerstwo.

Planowany pakiet tych i innych zmian ma objąć przepisy kodeksów: karnego, postępowania karnego i wykroczeń.

bEhvrPBu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(77)
YCDUFTGIHOJPI...
5 lata temu
TYLKO CZY TO PRAWO BEDZIE DLA WSZYSTKICH RUWNE CZY DLA TYCH Z IMUNITETEM TERZ JEZELI TAK TO BARDZO DOBRZE
Verayher
5 lata temu
"Ponadto pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego lub powodującego ciężkie obrażenia wypadku trafiałby do więzienia na co najmniej dwa lata" - ZA MAŁO! We Włoszech już funkcjonuje kwalifikacja ZABÓJSTWA DROGOWEGO. I powinno to być nie niżej niż 10 lat bez zawieszenia.
gumiks
5 lata temu
do geesu worki z nawozami nosic
bEhvrPBv
obseerwator
5 lata temu
A łamanie konstytucji ? Mówi ci to coś?
Paolo
5 lata temu
Szanowny Najjaśniejszy Panujący Pani Ministrze. Morze wreszcie zwróci Pan swoje najjaśniejsze oblicz na problem dopalaczy. Jeżeli nie ma Pan na niego pomysły to nich się Pan skontaktuje z normalnymi ludźmi. oni znają najprostsze rozwiązania.
...
Następna strona