Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo chce sprawniejszej egzekucji

0
Podziel się:

Rząd już wkrótce zajmie się projektem zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji. Propozycję nowelizacji przepisów przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ministerstwo chce sprawniejszej egzekucji
(PAP/Szymon Pulcyn)
bEUErryZ

Rząd już wkrótce zajmie się projektem zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji - donosi Rzeczpospolita. Propozycję nowelizacji przepisów przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ma ona sprawić, że wierzyciele będą szybciej odzyskiwać pieniądze. Dziennik wyjaśnia, że projekt przewiduje ułatwienie w otwieraniu kancelarii komorniczych, wolny wybór komornika i zmniejszenie opłat.

Obecnie w Polsce działa 638 kancelarii. Jest ich zbyt mało i tworzenie nowych rewirów trwa zbyt długo. W innych krajach komorników jest kilka razy więcej - przykładowo we Francji 3600 komorników, w Niemczech 4000. Ministerstwo proponuje więc zwiększenie ich liczby poprzez szerokie otwarcie dostępu do zawodu, a jednocześnie - wprowadzenie konkurencji między nimi.

bEUErrzb

Rzeczpospolita wyjaśnia, że będzie to możliwe dzięki rewolucyjnej propozycji, aby w danym rewirze mógł działać więcej niż jeden komornik. Dodaje, że zmieniłaby się także procedura ich powoływania - kandydat spełniający ustawowe warunki dostawałby zgodę na otwarcie kancelarii. Z kolei wierzyciel otrzyma prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju, z wyjątkiem egzekucji nieruchomości.

Te propozycje nie podobają się Krajowej Radzie Komorniczej.

Rzeczpospolita wyjaśnia, że samorząd krytykuje dowolność powoływania nowych urzędników. Według Rady, ich wzrost może doprowadzić do korupcji, a prawo wyboru komornika - do chaosu.

bEUErrzC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)