Notowania

ulgi podatkowe
04.06.2013 18:13

Ministerstwo Finansów: nadmierny deficyt nie wyklucza wprowadzenia ulgi

W projekcie nowelizacji PIT i CIT resort finansów proponuje wprowadzenie w 2014 r. nowej ulgi dla oszczędzających na mieszkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bip.mf.gov.pl)

Utrzymanie procedury nadmiernego deficytu nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić ulgę podatkową dla oszczędzających na cele mieszkaniowe - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Grabowski przyznał, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych w okresie, kiedy Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu, rząd nie może przedstawiać projektów, które przewidują wprowadzanie ulg powodujących negatywne skutki dla budżetu państwa. Tymczasem w projekcie nowelizacji PIT i CIT resort finansów proponuje wprowadzenie w 2014 r. nowej ulgi dla oszczędzających na mieszkania.

Z propozycji resortu finansów mogłyby skorzystać osoby, które przez co najmniej pięć lat będą gromadziły na specjalnym rachunku bankowym środki, które później przeznaczą na zakup m.in. domu lub mieszkania. Chodzi o nieruchomości nie tylko w Polsce, ale również w każdym kraju członkowskim UE. Obecnie odsetki od rachunków bankowych są oprocentowane tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc.

_ Cała ustawa niesie ze sobą pozytywne skutki dla budżetu państwa. Nie ma więc sprzeczności z ustawą o finansach publicznych w zakresie procedury nadmiernego deficytu _ - poinformował Grabowski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/209207.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/rostowski;nas;grabi;w;trosce;o;swoja;przyszlosc;i;tuska,221,0,1317341.html) *Rostowski nas grabi w trosce o swoją przyszłość. I Tuska * O tym, co śni się po nocach polskim politykom, pisze Piotr Kaszuwara.

Przygotowany przez MF projekt przewiduje m.in. wprowadzenie podatku na tzw. polisolokaty. Są to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zaplanowano także włączenie w zakres opodatkowania CIT spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych. Projekt zakłada także, że firmy będą mogły dobrowolnie przekazywać 1 proc. podatku CIT na rzecz jednostek naukowych.

Zgodnie z załączoną do projektu tzw. Oceną Skutków Regulacji wprowadzenie zwolnienia od podatku dochodowego oszczędności na cele mieszkaniowe będzie kosztować budżet 22 mln zł, tymczasem na wszystkich wprowadzanych zmianach budżet centralny na zyskać 248 mln zł, a samorządy 65 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Poprosił ministrów, by nie demolowali projektu _ Zwróciłem się do ministrów, aby nie demolowali projektu ustawy, który w większości zapisów jest absolutnie do zaakceptowania _.
Oszczędności wolne od podatku. Rostowski go zniesie Obecnie odsetki od rachunków bankowych są oprocentowane tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc.
Nowelizacja budżetu? Rostowski ujawnia termin _ To jest całkiem normalny instrument w tak niepewnych czasach _ - powiedział minister finansów.
Tagi: ulgi podatkowe, maciej grabowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz