Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów sfinansowało 82 proc. potrzeb pożyczkowych kraju

0
Podziel się:

Po kwietniu resort finansów posiada rezerwę środków złotowych oraz walutowych przekraczającą 30 mld zł.

Ministerstwo Finansów sfinansowało 82 proc. potrzeb pożyczkowych kraju
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bFeoAPNN

Po kwietniu resort finansów posiada rezerwę środków złotowych oraz walutowych przekraczającą 30 mld zł - poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego Piotr Marczak.

_ - Zgodnie z zapowiedziami ograniczamy więc liczbę przetargów i wartość podaży obligacji skarbowych. W maju przeprowadzimy tylko jeden przetarg obligacji, na którym wystawimy nową serię obligacji 5-letnich, uzupełnioną o obligacje zmiennoprocentowe. Podaż obligacji została ograniczona do 5 mld zł _ - wskazał.

Dodał, że zgłoszone zainteresowanie obligacjami średnioterminowymi i mocno ograniczone potrzeby pożyczkowe do końca roku spowodowały, że tym razem resort nie zaoferuje obligacji 2-letnich. _ - Relatywnie duże wykupy obligacji przypadające w najbliższych dwóch latach powodują bowiem, że w dobrej sytuacji rynkowej preferujemy papiery o dłuższej zapadalności _ - wyjaśnił.

bFeoAPNP

Marczak przypomniał też, że zaplanowany na maj przetarg obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego będzie pierwszym przeprowadzanym przez BGK po ponad dwuletniej przerwie. _ - Na przetarg wystawione będą nowe obligacje 10-letnie o wartości 1-2 mld zł i zapadalności w październiku 2024 r. Wynik aukcji zgodny z oczekiwaniami oznaczać będzie, że powinna ona być jedynym przetargiem obligacji drogowych w obecnym roku _ - wskazał.

Dodał, że w marcu portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych zmniejszył się o 1,8 mld zł. _ - W kwietniu wykupiliśmy od inwestorów zagranicznych zapadające obligacje o wartości 10,2 mld zł. Pomimo tego saldo przepływów obligacji u inwestorów zagranicznych w kwietniu jest obecnie bliskie zrównoważenia _ - poinformował.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeoAPOq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)