Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Gospodarki pomoże polskim firmom na wschodzie

0
Podziel się:

- Spadek naszego eksportu do Rosji i na Ukrainę to skutek spowolnienia rosyjskiej i ukraińskiej gospodarki oraz osłabienia rubla i hrywny - uważa wicepremier Janusz Piechociński.

Ministerstwo Gospodarki pomoże polskim firmom na wschodzie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Spadek naszego eksportu do Rosji i na Ukrainę to skutek spowolnienia rosyjskiej i ukraińskiej gospodarki oraz osłabienia rubla i hrywny - uważa wicepremier Janusz Piechociński. MG deklaruje wsparcie dla polskich przedsiębiorstw działających na wschodnich rynkach.

Wpływ konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na współpracę gospodarczą Polski z tymi krajami był głównym tematem wtorkowego spotkania w Ministerstwie Gospodarki wicepremiera i wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik z polskimi przedsiębiorcami działającymi na Ukrainie i w Rosji.

Według szefa resortu gospodarki kryzys ten nie pozostał bez wpływu na współpracę gospodarczą Polski ze wschodnimi sąsiadami.

_ - W ocenie MG spowolnienie w polskim eksporcie do Rosji i na Ukrainę jest przede wszystkim skutkiem tendencji spadkowych w rosyjskiej i ukraińskiej gospodarce oraz osłabienia rubla i hrywny. Na te tendencje nakładają się także obawy polskich przedsiębiorców wynikające z nieprzewidywalności dalszych konsekwencji kryzysu _ - zaznaczył wicepremier, cytowany w komunikacie resortu.

Wicepremier zadeklarował też wsparcie dla polskich firm działających na rynkach wschodnich. _ - Wszelkie sygnały płynące ze strony biznesu zostaną przeanalizowane. Podjęte zostaną także stosowne działania _ - podkreślił.

Antoniszyn-Klik oceniła ponadto, że mimo problemów wynikających z uwarunkowań geopolitycznych oraz osłabienia kondycji gospodarczej naszych wschodnich sąsiadów, Rosja i Ukraina nadal będą dla nas naturalnym rynkiem zbytu.

_ - Istotne jest utrzymanie przez polskie firmy pozycji osiągniętych na rynku rosyjskim i ukraińskim oraz równoległe poszukiwanie możliwości rozszerzania aktywności eksportowej na innych rynkach zagranicznych _ - wskazała wiceminister.

Z danych MG wynika, że eksport z Polski do Rosji spadł w pierwszym półroczu o 7,7 proc. rok do roku, do 5 mld dol. Największy spadek odnotowano w sekcji _ sprzęt transportowy _ - o 19,2 proc., _ produkty pochodzenia roślinnego _ - 17,6 proc., _ produkty przemysłu chemicznego _ - o 11,4 proc.

W pierwszym kwartale br. wartość polskiego eksportu na Ukrainę spadła rok do roku o 18,7 proc., a do Rosji o ok. 4,8 proc. W eksport do Rosji zaangażowanych jest ponad 9 tys. firm działających w Polsce, a na Ukrainę - ok. 12 tys. polskich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Grożą Polskim rolnikom. "Naruszają normy" Rosjanie od wielu miesięcy zgłaszają zastrzeżenia do jakości naszych jabłek.
John Kerry: Moskwa wspiera separatystów. Są dowody - _ Stany Zjednoczone nie mają nawet skrawka dowodu na to, że Rosja chce zakończyć rozlew krwi _ - oświadczył Kerry.
Odpowiedź Rosji? Zakaże eksportu naszej... _ - W czasie kontroli produktów pochodzących z Polski odkryto wciornastka zachodniego _- poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)