Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministrowie ujawniają skalę cięć

0
Podziel się:

Na naukę - mniej o 872 mln, na wojsko - o 2 miliardy. Na wymiar sprawiedliwości - pół miliarda.

Ministrowie ujawniają skalę cięć
(PAP/Leszek Szymański)

Na naukę wydamy w tym roku mniej o 872 mln, na wojsko - o 2 miliardy. Na wymiarze sprawiedliwości budżet zaoszczędzi pół miliarda.

_ - Oszczędności szukaliśmy w tych kwotach, o które miałby wzrosnąć budżet w 2009 roku w porównaniu z 2008 - _ tłumaczył Loba. Planowany był wzrost o około 2 miliardów złotych. Resort zmniejszył go o 872 mln złotych.

MNiSW planuje przede wszystkim ograniczyć: wydatki na badania na rzecz obronności (np. badania dotyczące technologii wojskowych), koszty własne działalności ministerstwa, wydatki na promocję i udział w targach międzynarodowych oraz pozaplanowe koszty administracyjne w jednostkach podległych ministerstwu - np. wydatki na remonty.

Zredukowane mają być ponadto nakłady na te badania naukowe, które da się sfinansować z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W ogóle jak najwięcej przedsięwzięć resort będzie się starał sfinansować ze środków UE.

_ - W żadnym wypadku oszczędności nie dotkną wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym oraz wysokości stypendiów _ - zapewnił rzecznik MNiSW. Jak dodał, pensje pracowników akademickich będą waloryzowane, a w niektórych przypadkach wzrosną.

Nie ucierpi też planowana na 2009 i 2010 r. reforma nauki. W budżecie pozostały też pieniądze na zamawiane kierunki studiów. Ponadto 3 mld zł będą przeznaczone na badania i wdrożenia nowych technologii.

MON wyda mniej o 2 miliardy. Plan oszczędności trafił do BBN

Minister Bogdan Klich przedstawił w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego plan oszczędności w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej. Szczegóły planu Aleksander Szczygło pozna jednak dopiero w połowie lutego. Do tego czasu zostanie przygotowane szczegółowe zestawienie cięć w resorcie obrony.

Szczygło twierdzi, że informacja o ograniczeniu wydatków na obronność o prawie 2 miliardy złotych nie oddaje dokładnie rozmiaru oszczędności. Według Szczygły do tej sumy należy dodać jeszcze kwotę, której zabrakło pod koniec ubiegłego roku. Dlatego szef BBN szacuje, że realne oszczędności w ministerstwie obrony wyniosą ponad 5 miliardów złotych.

| Napieralski: Cięcia wpędzą nas w jeszcze większy kryzys |
| --- |
| Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski uważa, że pakiet cięć w budżecie, ogłoszony przez rząd Donalda Tuska to krok w bardzo złą stronę. Szef SLD powiedział, że działania rządu wpędzą nasz kraj w jeszcze większy kryzys, zamiast pobudzić wzrost gospodarczy. Grzegorz Napieralski zarzucił rządowi, że cięciami wydatków na inwestycje schłodzi gospodarkę i zwiększy bezrobocie. Poszukiwanie oszczędności w sposób, jaki zaprezentował rząd, przewodniczący SLD uznał za groteskowe, ale również niebezpieczne. |

Aleksander Szczygło zwrócił uwagę, że połowa budżetu MON to wydatki stałe, związane na przykład z wypłatami uposażeń, emerytur i rent wojskowych. Resztę budżetu stanowią środki na modernizację armii - około 5 miliardów oraz wydatki bieżące armii - prawie 6 miliardów. Dlatego oszczędności dotkną głównie tej drugiej lub trzeciej kategorii. To z kolei może utrudnić wdrożenie procesu profesjonalizacji armii.

Resort sprawiedliwości zaciska pasa na ponad pół miliarda

Ministerstwo sprawiedliwości wyda w bieżącym roku ponad 587 mln zł mniej niż pierwotnie zaplanowano - poinformowała Joanna Dębek z wydziału informacji resortu. Spośród podanej kwoty oszczędności, 327 mln 839 tys. zł odnosi się do części budżetu dotyczącej sądów powszechnych, natomiast 259 mln 359 tys. zł odnosi się do części dotyczącej m.in. prokuratur i więziennictwa.

_ - Oszczędności nie dotyczą pieniędzy na wynagrodzenia, nie spowodują także redukcji etatów i nie wpłyną na prowadzone postępowania prokuratorskie i sądowe _ - zapewniła Dębek.

Jak wyjaśniła, podana kwota dotyczy przede wszystkim ograniczenia wydatków inwestycyjnych i bieżących. _ Zredukowane zostały wydatki na remonty i zakupy usług _ - dodała.

| Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt oszczędności na łączną kwotę 19,7 mld zł. Minister finansów poinformował, że rząd zaoszczędzi 10 miliardów w resortach i województwach; pozostała suma 9,7 mld zł wynika z nowej formy finansowania wydatków infrastrukturalnych. |
| --- |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)