Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misja Piechocińskiego w Azerbejdżanie. Co załatwi?

0
Podziel się:

To nie tylko źródło surowców dla Polski, ale też szybko rosnący rynek zbytu dla naszych towarów.

Misja Piechocińskiego w Azerbejdżanie. Co załatwi?
(PAP/Jakub Kamiński)

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński pojechał z misją do Azerbejdżanu. Towarzyszą mu przedstawiciele administracji rządowej oraz grupa przedsiębiorców. Według wstępnych danych w 2014 roku obroty handlowe Polski z Azerbejdżanem wyniosły 171,1 mln dolarów i były wyższe o 15 proc. w porównaniu z 2013 rokiem. To nie tylko źródło surowców dla Polski, ale też rosnący rynek zbytu dla naszych towarów.

W czasie wizyty polski wicepremier spotka się w Baku między innymi z ministrem gospodarki i przemysłu, ministrem energetyki, rolnictwa oraz szefem resortu edukacji.

Janusz Piechociński powiedział, że Azerbejdżan to bardzo ważny partner jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nie tylko nasze, ale i Unii Europejskiej.
Azerbejdżan to także wielki rynek, na który możemy wiele sprzedawać - dodaje Piechociński.

Wicepremier będzie uczestniczył w Caspian Oil and Gaz Exhibition and Conference.

Rynek azerbejdżański jest perspektywicznym rynkiem sprzedaży dla polskich towarów i usług jak również dla inwestycji. W perspektywie średniookresowej gospodarka Azerbejdżanu ma znikome szanse na dywersyfikację i pozostanie nadal zależna od sektora wydobywczego.

Szanse dla eksporterów jak i inwestorów stwarza polityka rządu ukierunkowana na rozwój branż z poza sektora energetycznego, w tym działania rządu ukierunkowane na tworzenie dogodnych warunków dla inwestorów w parkach przemysłowych i planowane utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wśród najważniejszych celów gospodarczych najbliższe lata strona azerbejdżańska wymienia m.in. uruchomienie w 2015 r. linii kolejowej Baku-Tbilisi-Kars, a także wsparcie przedsiębiorczości poprzez realizowanie programów inwestycyjnych, udzielanie kredytów na ulgowych warunkach, zapewnienie stabilizacji makroekonomicznej, walka z inflacją i korupcją oraz rozwój produkcji krajowej.

Dużo uwagi działania rządu przywiązują do rozwoju regionów, w tym w 2015 r. kontynuowane będzie zadanie tworzenia centrów przemysłowych w regionach. Planowana jest budowa dużego kompleksu metalurgicznego.

Wśród najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy można wymienić:

  • sektor rolno-spożywczy, w tym logistykę i przechowalnictwo (cold chain & storage), giełdy towarowe,
  • przemysł maszynowy, w tym urządzenia dla sektora przetwórstwa ropy i gazu, maszyny dla budownictwa, w tym dróg (ładowarki, spychacze),
  • maszyny rolnicze, środki transportu, w tym samochody ciężarowe i autobusy - rząd Azerbejdżanu przyjął plan rozbudowy parku autobusowego w związku z planowanymi imprezami sortowymi i rozwojem turystyki; transport szynowy (kolejowy, tramwajowy, metro) – w zakresie dostaw taboru jak i rozwiązań technicznych,
  • branżę budowlaną, w tym w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej i transportowej, wyposażenie wnętrz, ceramiki łazienkowej, produkcji glazury i terakoty, meble,
  • alternatywne źródła energii, w tym wiatrowej, oczyszczalni ścieków i budowę wodociągów, utylizację odpadów niebezpiecznych, uzdatnianie wody, oczyszczanie gruntów,

W latach 2014-2016 Azjatycki Bank Rozwoju przeznaczy na doskonalenie transportu, dostaw wody, kanalizacji, ekologii, energetyki alternatywnej oraz gospodarki ściekami 610 mln dolarów.

Zobacz także: Polskie mięso wróci na azjatyckie stoły?:
Czytaj więcej w Money.pl
Porozumienie handlowe między UE i USA... Porozumienie handlowe między UE i USA powinno ułatwić dostęp europejskich firm do amerykańskiego rynku, ale nie kosztem standardów UE i jej prawa do definiowania na swój sposób interesu publicznego - uważają posłowie z komisji handlu międzynarodowego, którzy przyjęli w czwartek zalecenia dotyczące negocjacji TTIP. Sposoby rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami powinny, ich zdaniem, zostać ...
Promocja polskiej gospodarki będzie silniejsza Według prognoz resortu gospodarki polski eksport może się w tym roku zwiększyć o kolejne 5,5%.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)