Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce. Powstanie nowa agencja

40
Podziel się:

Nowy szef resortu obrony planuje powołać wojskową agencję ds. zakupów. Nowa instytucja ma spowodować przyspieszenie w modernizacji armii. Minister zapowiada też wzmocnienie wojskowej obecności USA w Polsce.

Zdaniem Błaszczaka zwiękoszona obecność wojskowa USA w Polsce korzystna będzie dla obu krajów.
Zdaniem Błaszczaka zwiękoszona obecność wojskowa USA w Polsce korzystna będzie dla obu krajów. (East News/Artur BARBAROWSKI)

Nowa instytucja ma odpowiadać za zakupy i przetargi w armii, co ma spowodować przyspieszenie jej modernizacji. Minister zapowiada też wzmocnienie wojskowej obecności USA w Polsce.

Powstanie nowej agencji to efekt rozmów Mariusza Błaszczaka z gen. Herbertem R. McMasterem, doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Szef MON o swoich planach mówił w wywiadzie z "Polską Zbrojną".

Jak podkreślił ważnym punktem tej rozmowy była obecności żołnierzy USA w Polsce i na wschodniej flance NATO. - Przedstawiłem mojemu rozmówcy wypracowane przez nasz rząd stanowisko, które wyraża się tym, że oczekujemy stałej i liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podkreśliłem jednocześnie, że będzie to korzystne dla obu stron i dla bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO – mówi w wywiadzie szef MON.

Zobacz także: Zakup okrętów podwodnych kluczowy dla modernizacji armii

Jak relacjonuje, gen. McMaster potwierdził, że współpraca układa się bardzo dobrze i już wkrótce powołany zostanie specjalny zespół roboczy, który zajmie się rozwiązaniami dotyczącymi stałej obecności wojsk USA w Polsce.

Jak twierdzi Błaszczak, równie ważnym tematem spotkania była modernizacja naszej armii. - Nie ulega wątpliwości, że Stany Zjednoczone są dla nas ważnym partnerem w przeprowadzaniu technicznej modernizacji armii. Zależy nam na tym, by wojsko miało najnowocześniejszy sprzęt, który byłby zintegrowany ze sprzętem amerykańskim. To jeszcze wzmocni nasze współdziałanie - zapewnił minister.

W przyszłości przetargi mają też, zgodnie z zapowiedziami nowego szefa resortu, przebiegać znacznie sprawniej. Ma to zapewnić powołanie nowej instytucji. Ta wojskowa agencja całościowo zajmie się zakupami dla wojska.

Jej praca zacznie się od przeanalizowanie potrzeb, a zakończy na zakupie odpowiedniego sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo naszego kraju. Podobne rozwiązania sugerowali eksperci, z którymi rozmawialiśmy tuż po nominacji nowego gospodarza MON.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
bez procedur ...
5 lata temu
ych. Z projektu ustawy wynika, że Agencja będzie kupować od kogo będzie chciała, bez stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Nareszcie ktoś poszedł po rozum do ...
Man
6 lat temu
Poco nam wiecej obcych wojsk na naszym terytorium ? nielepiej zwiekszyc liczebnosc Polkiej Armi.
nickx
6 lat temu
A ta nowa liczniejsza grupa obcych wojsk to będzie lokowana na terenach gdzie występują zasoby ziem rzadkich , ropy i gazu i innych ważnych dla przemysłu minerałów , tak z ciekawości tylko pytam.
Dogen
6 lat temu
Pows,tanie agencja nowa bandą dobrze opłacanych darmozjadow. Nasz sprzęt będzie zintegrowany z amerykańskim a szczególnie z izraelskim abyśmy od nich mogli kupować i serwisować. Oczywiście w cenie złota. Wojska te będą bronić nas nie tyle przed Rosją co przed chińskimi inwestycjami. Również wojsk ale zabezpiecza interesy zydowskie w Polsce aby nam nie przyszło do głowy wymigać sie od płacenia im emerytur, odszkodowań i prezentów.
dddd
6 lat temu
kto sprowadza do kraju wojska okupacyjne jest zdrajcą i nie powinien być ministrem a trupem
...
Następna strona