Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Monti zdecydował o swojej przyszłości. Dobra dla Włoch?

0
Podziel się:

Przedstawiając swoje zamiary, były już premier Włoch dziękował za poparcie Watykanowi.

Monti zdecydował o swojej przyszłości. Dobra dla Włoch?
(PAP/EPA)

Ustępujący premier Włoch Mario Monti potwierdził definitywnie, że wchodzi na scenę polityczną przed wyborami w lutym i staje na czele koalicji popierających go sił. Zapowiedział stworzenie listy wyborczej ze swoim nazwiskiem w wyborach do Senatu.

Robocza na razie nazwa tej listy to - jak wyjaśnił na konferencji prasowej - Agenda Montiego dla Włoch. _ - Rodzi się nowa formacja polityczna _ - dodał profesor Monti, mianowany przed rokiem dożywotnim senatorem. Podkreślił, że przedstawiony przez niego program kontynuacji reform i odnowy polityki spotyka się z _ szerokim poparciem _, przede wszystkim ze strony ugrupowań centrum z Unią Centrum Pier Ferdinando Casiniego na czele. Inne wyrazy poparcia napływają - zauważył.

Ponadto dotychczasowy szef rządu poinformował, że w wyborach do Izby Deputowanych powstanie prawdopodobnie kilka list popierających go sił._ Będę czuwał nad kandydaturami _ - oświadczył kandydat sił centrum na premiera w wyborach rozpisanych na 24 i 25 lutego.

Mówił też o konieczności przełamania dotychczasowych barier i podziałów we włoskiej polityce. Monti zapewnił, że nigdy nie myślał o założeniu partii politycznej. Położył nacisk na to, że punktem odniesienia nowej formacji będzie Europa.

Wyraził wdzięczność wobec Episkopatu Włoch i Watykanu za uznanie, z jakim spotkały się w tych dniach jego plany i deklaracje.

_ - Lecz nowa formacja polityczna, która się rodzi, jednoczy się wokół programu zadań na rzecz wzrostu kraju i skierowana jest do ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących _ - zastrzegł. Podkreślił, że jego program nie będzie oparty na kwestiach, za które zdobył uznanie Kościoła.

Czytaj więcej w Money.pl
Monti znów premierem? Rzuca wyzwanie Włoski premier, który złożył w piątek rezygnację ze stanowiska wezwał do odnowienia włoskiej polityki.
Kryzys we Włoszech. Watykan popiera... Watykan udziela poparcia Mario Montiemu - tak interpretuje się we Włoszech artykuł dziennika _ L'Osservatore Romano _.
Na decyzję tego polityka czeka cała Europa Przed rozwiązaniem parlamentu, szef rządu był namawiany do udziału w wyborach. Co zdecyduje?
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)