Notowania

cypr
09.10.2012 09:01

Moody's dalej obniża rating Cypru

Agencja Moody's obniżyła rating Cypru do poziomu B3, co oznacza, że trajktuje obligacje tego kraju jako papiery dłużne o bardzo wysokim ryzyku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Agencja Moody's obniżyła rating Cypru do poziomu B3, co oznacza, że trajktuje obligacje tego kraju jako papiery dłużne o bardzo wysokim ryzyku. Jako główny powód tej decyzji podano problemy cypryjskiego sektora bankowego.

_ - Poważne trudności, jakich doświadcza sektor bankowy na Cyprze w konsekwencji pogorszonej sytuacji w Grecji, to główna przyczyna dalszego obniżenia ratingu _ - podano w komunikacie.

Agencja ostrzegła, że zadłużenie Cypru po przyznaniu pomocy przez zagranicznych kredytodawców wyniesie 140 proc. PKB. Jak podkreśliła, doprowadzi to do znacznego pogorszenia sytuacji gospodarczej tego państwa, które w perspektywie najbliższych 3-5 lat nie powinno liczyć na wzrost gospodarczy.

Cypr, który jest kolejną ofiarą kryzysu w strefie euro, w czerwcu przyznał, że będzie mu potrzebna pomoc finansowa, aby ocalić przed upadkiem dwa największe banki, co jest z kolei konsekwencją problemów Grecji. Rating Cypru spadł do poziomu śmieciowego, uniemożliwiając mu zaciąganie pożyczek na rynkach międzynarodowych.

Prezydent Cypru Dimitris Christofias w ubiegłym tygodniu przedstawił przywódcom partii plan reform oszczędnościowych, zbieżnych z wyznaczonym przez trojkę (KE, EBC, MFW) celem około miliarda euro. Opozycja skrytykowała te plany jako niewystarczające i niestymulujące wzrostu gospodarczego.

Rząd chce uzyskać polityczne wsparcie dla swych inicjatyw oszczędnościowych przed końcem miesiąca, kiedy to chciałby podpisać porozumienie z przedstawicielami trojki. W ten sposób pierwsza transza pomocy dla Cypru dotarłaby w grudniu, gdy w państwowej kasie zacznie brakować pieniędzy.

Czytaj więcej o Cyprze
Astronomiczna kwota. Tyle potrzebuje kraj UE Potrzeby Cypru przekraczają połowę Produktu Krajowego Brutto tego kraju. Władze Eurolandu zgodzą się na tak duże wsparcie?
Zadali poważny cios kolejnemu krajowi strefy euro Nie tylko hiszpański sektor bankowy budzi duże obawy na rynkach finansowych.
Tagi: cypr, obligacje, rating, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz